Hétfőn (okt. 3.) 18 órától újra várja Önt is a Mindentudás Színházi Egyeteme
Harangozó Imre néprajzkutató: A pávának három tolla aranyos… – a magyar nyelvvel egyidős népköltészetünk nyomában című előadásával
S, hogy miről is szól majd az előadás? Íme:
„A pávának három tolla aranyos, / s a pávának három tolla aranyos. / Nem leszek én az erdőben több lakos, / s nem leszek én az erdőben több lakos…” – énekelte annak idején Székely Feri bátyám a mezőségi Széken, egy régi katonakísérőben.
Népünk művészetében különös hangsúllyal van jelen a páva motívuma. Megjelenik a dalokban, a hímzéseken, a szólásokban, de még a hiedelemtörténetekben is. Úgy tűnik, hogy leginkább a teljesség és a nagyság megidézője. Kitárt farktollaival magát a mindenséget jelöli, meg a lélek kitárulkozását is – így az elvont, éteri, így a talán soha el nem érhető szerelemet is…
Közelítsünk egy előadás erejéig a magyar népdalhoz úgy, hogy Kodály Zoltánnal együtt valljuk: “A magyar népdal az egész magyar lélek tükre, a magyar nyelvvel egyidős; a magyarság történelme során kialakult és az évszázados – évezredes – használatban csiszolódott népzenei hagyomány anyanyelvünkhöz hasonló érték. Benne mindannyian magunkra ismerhetünk, belőle mások is megismerhetnek bennünket…”
Közreműködik: Kolarovszki Dóra ének
A Mindentudás Színházi Egyeteme továbbra is ingyenesen látogatható! Szeretettel várja Önt is az előadások házigazdája: Kovács Edit színművész