A magyar néptánc-és hagyomány bölcsője Békéscsaba. Rábai Miklós, eredetileg vegytan–természetrajz szakos középiskolai tanár a békéscsabai Rudolf Reálgimnázium Batsányi Együttesének volt vezetője. Tácszakmai tevékenységének elismeréseként Budapesten a megalakuló Állami Népi Együttes vezetője lett. Békéscsabai tevékenységének is köszönhetően a térség néptánc mozgalma virágzásnak indult. Hatására sorra alakultak a néptánc csoportok, amelyek közül kiemelkedett 1947-ben a Békéscsabai Iparos Tanonciskolában székelő, „Árpád” cserkészcsapat együttese. A cserkészszövetség 1948-as betiltása után vette fel az együttes a „Balassa”, illetve később a Balassi nevet.
Az alapító táncosok közt már ott találjuk Born Miklóst, aki 1948-tól az 1991-es nyugdíjba vonulásáig volt az együttes művészeti vezetője, koreográfusa. Több évtizedes magas színvonalú munkájáért Életfa-díjban részesült. Nyugdíjas éveit is aktívan tölti. A Balassi Táncegyüttes “Őszülő halánték” Senior csoportját vezeti. Az immár 91 éves mester személyesen is részt vesz a jubileumi Gálán.
A művészeti irányítást 1990 januárjától Mlinár Pál vette át, aki 1964-től táncosa az együttesnek, később Born Miklós asszisztense. Nevéhez fűződik az utánpótlást nevelő Hétpróbás Néptánciskola és a Rábai Gyermektáncegyüttes megalakítása 1975-ben. Örökös Aranysarkantyús Táncos a Népművészet Ifjú Mestere, Csokonai-díjas koreográfus. Pedagógusi munkájáért megkapta a Martin György Néptáncszövetség Művészeti Vezetői nívódíját. Több évtizedes oktató nevelő, hagyományápoló tevékenységét Békéscsaba város „Békéscsaba Kultúrájáért”, valamint „Békéscsabáért” kitüntetéssel ismerte el. 2013-tól az együttes művészeti vezetését ifj. Mlinár Pál vette át. 2019-től Mlinár Péter az együttes új művészeti vezetőjeként viszi tovább Békéscsaba város legidősebb emblematikus közösségének irányítását. Fontos feladatának tartja az együttes mindenkori repertoárjában az autentikus néptánc bemutatása mellett a hiteles népviseletek megjelenítését. A készülő folklór koreográfiák, valamint táncszínházi előadások jelmeztervezője és kivitelezője is.
Az idők során szoros kapcsolat alakult ki a Jókai Színházzal. 2013-ban Ládafia címmel új táncszínházi mesedarabot mutatott be az együttes kamara csoportja ifj. Mlinár Pál vezetésével. Ez a táncjáték olyan sikert aratott, hogy a színház be is tette következő évadjának gyermek bérlet sorozatába.
Hosszú előkészítő munkának köszönhetően 2020-ban megalakult a Viharsarok Táncszínház önálló, hivatásos társulatként, amely a korábban már megszokott stílust és színvonalat igyekszik tovább vinni, ha lehet még magasabb színvonalon.
A Balassi Táncegyüttes mára már ugyanúgy Békéscsaba nevezetességei közé tartozik, mint a Munkácsy Múzeum vagy a csabai kolbász.
Boldog Születésnapot Balassi!
KL
Fotó: Majnik Zsolt
(Forrás: https://balassitanc.hu/)