Már biztosan Önök is nagyon várják, hogy újra megnyissa kapuit a színház. Amíg személyesen nem tudunk találkozni, szeretnénk az épülettel, annak történetével, érdekességeivel is megismertetni a nézőket.
A csabai polgárokban mindig megvolt a kultúra iránti igény, s egy bő évszázaddal ezelőtt a színház újranyitását ugyanolyan türelmetlenül várták, akárcsak mi. 1913 májusában írta egy újságíró az alábbi sorokat a Vigadó átépítéséről, a Békésmegyei Közlöny hasábjain, mondatait – hogy a szöveg régiségét jobban élvezzék – betűhív átírásban közöljük.
„A közönség már nagyon kíváncsi arra, vajjon tényleg elkészül-e a színház októberre? A szinügyi bizottság erre a dátumra kötelezte a vállalkozót. A szinház tényleg már kész lehetne, de az építkezésnél nagyon sok akadállyal kellett megküzdeni. Az épitkezésben a haladást különösen hátráltatta és hátráltatja a Vigadó nagytermének átépitése.(…)
Azt már irtuk, hogy a szinház nagyon szép lesz és mindenki csodálkozni fog, hogy a régi területen Spiegel és Englert müépitészek milyen kényelmes és szép beosztásu nézőteret teremtettek. A nagy táncteremre rá sem fognak ismerni. Ez is sokkal nagyobb és fényesebb lesz. Az uj mennyezet és oldalfalak diszitése müvész kivitelü. Ugy a szinház mint a nagyterem gőzfütéssel és vizvezetékkel fog birni. A temperatura így egyforma lesz, s nem mint eddig, hogy a kályha mellett izzadt, a terem távolabbi részén pedig meghült a közönség. (…)
Lesz Csabának nagyon szép szinháza, nagyszerü szinpad berendezése, de nincsenek diszletei és nem használható a szinpad hangversenyeknél, mükedvelői előadásoknál. A szinügyi bizottság szeretne diszleteket is festetni, de nincsen pénze. Az építkezésnél is minus van.
Linhardt fővárosi díszletfestő müvész adott be ajánlatot a diszletek elkészitésére. Három diszletet: erdőt, kertet, polgári szobát, egy falu háttért, 16 oldalfalat, szufitát, levegő szufitát (a díszletet felülről lezáró kelmét – a szerk.) 1300 koronáért készitene. A középen szétnyitható reklámfüggönyt, ha öt éven át a hirdetésekért a dijat ő szedhetné, ingyen készitené.
A bizottság, költség hiányában, nem rendelt diszleteket.”
(A szöveg forrása a hungaricana.hu közgyűjteményi portál, a részleteket válogatta: Szilágyiné Szabó Ágnes)