Miss Marple újra lenyűgöz bennünket – Szilágyiné Szabó Ágnes tudósítása az előadásról
A rejtélyek iránti vonzódás kiölhetetlen az emberből, ráadásul az utóbbi másfél évszázadban olyan kiváló szövegek, utóbb pedig színházi előadások, filmek születtek, amelyek intellektuális kihívást jelentenek a gondolkodni kívánó olvasó és a néző számára. Sir Arthur Conan Doyle vagy Raymond Chandler hatalmas rajongótáborral rendelkezik, a klasszikus detektívregény pedig sosem megy ki a divatból. Ezért nagyszerű vállalkozás a Jókai Színház Gyilkosság meghirdetve című előadása, amely a könyv lapjaira száműzött szereplőket a színpadra helyezi.
Miss Bunner (Fehér Tímea), Miss Blacklock (Kovács Edit) és Julia Simmons(Papp Barbara) a reggeli újsággal
Kevesen vannak, akik Agatha Christie regényeit olvasva ne gyanakodnának az alkalmazottak és a nyomozók kivételével mindenkire, akik csak felbukkannak a krimi lapjain. A mesteri történetszövés és a finoman adagolt információk lehetővé teszik, hogy szinte részesei legyünk Chipping Clegghorn életének, s benne természetesen az éppen zajló, érdekfeszítő nyomozásnak.
Mi a krimi sikerének titka? A gaztettel megszűnik a világ erkölcsi integritása, a bűnös felfedésével azonban helyreáll a régi rend, ezért keresi megszállottan a gyilkosságsorozat elkövetőjét két ember, Miss Marple (Felkai Eszter) és a kissé édesszájú, de kemény és hatékony Craddock felügyelő (Csomós Lajos). A harmadik főszereplő Miss Letitia Blacklock (Kovács Edit) vendégszerető háza nyitva áll a fiatal rokonok és a támogatásra szoruló régi barátnő, Dora Bunner (Fehér Tímea) előtt. Itt lakik a kertészként dolgozó, egyedülálló Philippa (Földesi Ágnes Villő) és a testvérpár, Julia és Patrick Simmons (Papp Barbara és Laszkó Viktor), és ki ne hagyjuk Micit, a menekült szakácsnőt, aki meg is nevetteti a nagyérdeműt (Nánási-Veselényi Orsolya alakításában).
Miss Bunner (Fehér Tímea) és Mici, a szakácsnő (Nánási-Veselényi Orsolya)
A címben emlegetett különös hirdetés a helyszínre csalogatja a hírekre, pletykákra, társasági eseményekre éhes (és a ház sherryjére szomjas) szomszédságot: megérkezik a kissé nyers Miss Hinchcliffe (Komáromi Anett) és cseppet gyámoltalan társa, Miss Murgatroyd, feltűnik Mrs. Swettenham és író fia, Edmund (Nagy Erika és Berndt Richárd), valamint az Indiát megjárt Easterbrook ezredes (Beszterczey Attila). A furcsa hirdetés valósággá válik, mert hamarosan kialszanak a fények, és pisztolylövések dörrennek. Így lép színre Rudi Scherz (Falusi Balázs Áron), a rossz útra tévedt hotelszolga, s hamarosan a helyszínre siet a fentebb említett Craddock felügyelő és társa, Mellors (Puskás Dániel). Ki szeretné eltenni láb alól a tisztes jólétben élő, de gazdagnak nem nevezhető Miss Blacklockot? Honnan várhat az asszonyra egy titokban tartott, elképesztő nagyságú örökség? A gyilkos szorulni érzi a hurkot, és újra és újra lecsap…
Ártatlanok vagy gyilkosok? Miss Marple (Felkai Eszter), Julia Simmons (Papp Barbara),
Letitia Blacklock (Kovács Edit) és Laszkó Viktor (Patrick Simmons)
Katkó Ferenc részletgazdag rendezése – néhány apró dramaturgiai metszéssel – pontosan követi a regény cselekményszövését, és ami még ennél is fontosabb, ad némi fogódzót saját nyomozásunkban, hiszen a gyilkos cipője, gyűrűje az éles szemű nézőt bizonyossá teheti még az álruha ellenére is.Ízléses frizurákat, régimódi – de csodálatos – sminkeket láthatunk, a ruhák bemutatják a korabeli Anglia viseleteit egy-egy szereplő háziköntösétől kezdve a munkaruhán át az ötórai teához illő visszafogott eleganciáig. Mindez Kiss Kata munkája.
Egyáltalán nem túlzás azt mondani, hogy Egyed Zoltán díszlete lenyűgöző. Mennyezetig érő falborítás, a kötelező kandallóval és családi portrékkal, ugyanakkor izgalmas berendezéssel A szcenika a holografikus tartalommal szinte filmszerűvé teszi a színpadi művet, és lehetővé teszi, hogy sok helyszínt megismerhessünk.
A történetről többet természetesen nem írhatunk – jöjjenek el, és nézzék meg!
Szilágyiné Szabó Ágnes
Fotó: Nyári Attila / A -Team