Az előadásról Szilágyiné Szabó Ágnes írt tudósítást.
A Békéscsabai Jókai Színház február 23-án mutatta be a Bognár Zsolt–Kiss Stefánia szerzőpáros Munkácsy Mihály életét feldolgozó musicalét Koltay Gábor Balázs Béla-díjas érdemes művész értő és érzékeny rendezésében. A színház előadása annak a rendezvénysorozatnak a része, amellyel Békéscsaba a művész születésének 180. évfordulójára emlékezik, valamint illeszkedik a Munkácsy Negyed programjához is. A Jókai Színház aulájában Munkácsy anzix címmel fotókiállítás kíséri az eseményt, amely reprezentatív válogatás a festőfejedelemhez kötődő képanyagból.
Az előadás első jelenete előrevetíti a festőművész párizsi sikereit, a második jelenettől kezdve pedig időrendben halad: nem csupán Munkácsy művészi pályafutását tárja elénk, de betekintést enged magába a korszakba és a művész magánéletébe is, bemutatja az elárvult gyermek hányattatását, küzdelmét a szegénységgel, erőfeszítéseit, hogy ismert lehessen, megismerhetjük szerelmeit, a feleségével való ambivalens kapcsolatát, boldogságát, de azt a magányosságot is, ami a zsenialitással együtt jár. Különleges színfoltja a darabnak a Paál Lászlóval való barátság, amely részint párhuzamos életutakat vázol fel, másfelől mintha előrevetítené Munkácsy sorsát is.
Kocsis Dénes Munkácsy és Puskás Dániel (ezúttal Paál László megszemélyesítőjeként)
A musical két tehetséges színésznek is lehetőséget ad a címszerepben: Kocsis Dénes és Puskás Dániel bravúrosan keltik életre Munkácsy Mihályt a különböző életszakaszaiban. Mindketten kiemelkedő alakítást nyújtanak, magával ragadóan ábrázolják a művész talentumát, szenvedélyét és küzdelmeit, ahogyan Csonka Dóra is nagyszerű Koltay báróné, Sven szerepében. Ki kell emelni a darab kulcsszereplőjét, Nagy Erikát is, aki Perzsit, a bábaasszonyt alakítja. A zene nagyszerűen illeszkedik a történethez, a dallamok és dalszövegek szintén magával ragadják a közönséget.
Nagy Erika (Perzsi, a bábaasszony szerepében), a háttérben Puskás Dániel mint az idős Munkácsy
A darab díszletei és Vesztergombi Anikó jelmezei lenyűgözőek, hűen tükrözik a XIX. század közepének és végének magyar és francia miliőjét. Ahogyan már megszokhattuk, a Koltay-rendezések monumentális látványvilága uralja az előadást: Igaz-Juhász Katalin díszlete a legapróbb részletekig visszaadja az egyes dolgozószobák, az asztalosműhely, a kiállítóterem, a szalonok világát, kihasználva Jókai Színház forgószínpadát. A díszes keretekbe vetített képek látványos elemeket kölcsönöznek az előadásnak, így Munkácsy festészetét is közelebb hozzák a nézőhöz. Ki kell emelni azt a jelenetet, amely a Krisztus Pilátus előtt című képet „kelti életre” – a művész életében Bánffyhunyadon élőképben mutatták be a vásznon feszülő történetet, Békéscsabán most hasonlóképpen kel életre. Aki szeretne bővebb ismeretekre szert tenni a festő életéről és művészetéről, annak az előadás alapot adhat a további kutatáshoz, kiállítások felkereséséhez, albumok lapozgatásához.
Az életre kelt kép: Krisztus Pilátus előtt
A Munkácsy, a festőfejedelem felemelő és megható előadás, amely a színészet és a zene eszközeivel méltó emléket állít a magyar festészet óriásának.
Szilágyiné Szabó Ágnes
A kiemelt fotón Csonka Dórát és Kocsis Dénest láthatják.
A képeket Nyári Attila készítette (A-Team).