A Szerelem című nagy sikerű Móricz-vígjátékról Szilágyiné Szabó Ágnes írt tudósítást.
Tege Antal hét egyfelvonásos darabot válogatott össze Móricz Szerelem című kötetéből, s bár az előadás Móricz paraszti világából vétetett, a hangsúly a nyolcvanas évek vidéki kisvárosaira-falvaira és annak lakóira került, az ő érzelmeiket, harsányságukat, esetenként kapcsolati kudarcaikat mutatja be a korabeli, kopottas művház-terekben lakodalmakon keresztül, természetesen a humor szemüvegén át nézve a lakodalom „stációit”.
A boldog násznép
A díszlet retró lakodalmi kellékekkel tölti ki a Sík Ferenc Kamaraszínházat: a kamuzenekar az elmaradhatatlan színpadon tanyázik, a halszálkás padlón hosszú ünnepi asztal üveges Borsodival és rég nem látott üdítőkkel, szódásszifonnal, oldalt a szertár és a vécé, a falon régmúlt együttesek poszterei, a megszokott firkákkal, természetesen a krepp-papír girlandok kígyói és a diszkógömb sem maradhat el. Külön dicséretes, hogy valódi lakodalmas ételeket szolgálnak fel, amelyek illata belengi az első sorokat. Kiss Kata jelmezei hűen adják vissza a negyven évvel ezelőtti csutkára kötött nyakkendőket, harmonika-nadrágaljakat, a háromrészes lila öltönyt, a hasitasit és a hószörny-menyasszonyi ruhát: egyszóval azt a rendszerváltás előtti összevissza-tárgyi kultúrát, amelyben éltünk. A lakodalmas-mulatós zene és a szünetben hallható, korabeli magnós mix táncokért kiált – hogy is lehetnénk meg vonatozás nélkül? –, az alkalomhoz illő táncokat Katona Gábor Harangozó Gyula-díjas koreográfus tervezte meg, a zenei összeállításért Gulyás Levente felelt.
Szívhez szól a dal – a mikrofonnál Gerner Csaba
A főbb szerepekben Kovács Edit, Fehér Tímea, Liszi Melinda és Nánási-Veselényi Orsolya, Bartus Gyula, Csomós Lajos, Katkó Ferenc, Gerner Csaba és Szabó Lajos lépnek színpadra, néhány figurának nem ismerjük meg a nevét, hiszen több rövid műből kellett egységes előadást szabni, koherens figurákat teremteni.
Két kitartó vendég: Katkó Ferenc és Csomós Lajos
A jelenetek a szerző – és a rendező – emberismeretét és humorát tükrözik, a könnyed hangvételű, humorral fűszerezett, néhol vaskosabb előadás a nyolcvanas évek lenyomata, de őrzi Móricz népszínműveinek szellemiségét.
Szilágyiné Szabó Ágnes
A kiemelt képen Szabó Lajos és Nánási-Veselényi Orsolya látható.
Fotók: Nyári Attila / A-Team