Vidéki és pesti színházak gazdasági vezetői tanácskoztak a napokban Békéscsabán. A találkozó során pénzügyi, gazdasági és művészeti kérdések kerültek a középpontba.
Világhírű művészekkel, sztárokkal érkezett meg Békéscsabára az Orient Expressz. A nagyszabású, látványos tánc-show májusban és júniusban kerül a Jókai Színház színpadára. Ez csak egy előadás a most futó évadból, azonban ahhoz, hogy minden esztendőben színes programot alakítson ki a teátrum, szükség van a kiegyensúlyozott gazdasági működésre. Ez természetesen hasonlóképp fontos hazánk minden színházában. A vidéki színházaknál több évtizedes hagyományra tekint vissza, hogy a gazdasági vezetők évente egy-két alkalommal szakmai találkozót szerveznek, ahol aktuális pénzügyi, gazdasági és művészeti kérdésekről tanácskoznak. A vidéki színházak kezdeményezését számos fővárosi színház is fontosnak tartja, ezért nagyon szívesen vesznek részt az összejöveteleken.
– Nemcsak a vidéki színházak gazdasági vezetői, hanem jó néhány pesti színház gazdasági vezetője is eljött, hogy ezen a találkozón részt vegyen, és szakmai információkhoz juthasson. Nagyon fontos, hogy olyan szakmai programokat kínáljunk a kollégáknak, amiből megismerkedhetnek az aktuális jogszabályi változásokkal, illetve a napi munka segítségét is kapják ettől a találkozótól – hangsúlyozta Horváth Attiláné, a Békéscsabai Jókai Színház gazdasági vezetője.
A találkozónak ezúttal Békéscsaba adott otthont, ami mindenképpen elismerést jelent a városnak, valamint az intézménynek is.
– Ezáltal is láthatjuk, hogy a Jókai Színház nimbusza emelkedett, igen elismert, köszönhetően a színház igazgatójának és gazdasági vezetésének, hiszen tudjuk, hogy a Jókai Színház gazdaságilag stabil és igen jó intézmény. Nagyon reméljük, hogy itt a tapasztalatcsere alkalmával jó ötleteket hallanak azok, akik az új évadot készítik elő – fogalmazott Kiss Tibor Békéscsaba alpolgármestere.
A rendezvény amellett, hogy számos hasznos tanácsot tartogat a békéscsabai teátrumnak, a színháztársadalom figyelmét is a békési megyeszékhelyre tereli, hiszen a vendégek a csabaiak jó hírét is vihetik szerte az országban.
– Ilyenkor a szakmai megbeszélés során össze tudjuk vetni a problémáinkat más színházak problémáival, ezek általában előrevivő tanácskozások – állapította meg Fekete Péter, a Békéscsabai Jókai Színház igazgatója.
A vidéki színházak kezdeményezését számos fővárosi színház is fontosnak tartja, ezért kitartóan részt vesznek az összejöveteleken.
– Úgy gondolom, hogy még én is tudok itt tanulni a fiataloktól is, mert akármennyire is ismerjük a saját szakmánkat, mindig van valami új, és aki előbb találkozik vele, annak kell megoldania, aki később találkozik, az már csak kamatoztatja fiatalabbnak a tudását – árulta el kérdésünkre Wettstein Tibor, a Madách Színház gazdasági igazgatója.
A találkozó programja alatt a résztvevők a Jókai Színház és a Napsugár Bábszínház mellett a Szarvasi Vízi Színházat és a Gyulai Várszínházat is megtekinthették.
A találkozó szakmai programja:
Tájékoztató a kulturális alapellátásról
Előadó:
Emberi Erőforrások Minisztériuma
Szedlacsek Emília, a Közösségi Művelődési és Művészeti Főosztály vezetője
Konzultációval egybekötött tájékoztató a TAO 2015. évi változásairól, az ellenőrzések tapasztalatairól
Előadók:
NKA Előadó-művészeti Iroda
Búcsi Sándor István főosztályvezető és Dr. Papp Erzsébet jogi szakreferens
Tájékoztató a pályázati rendszer működéséről
Előadó:
Nemzeti Kulturális Alap
Zalán János, a Színház- és Táncművészet Kollégiumának vezetője
Kettős adóztatás elkerülése személyi kifizetéseknél
ÁFA-ra vonatkozó szabályok a költségvetési intézmény gazdasági társasággá alakulásakor
Előadó:
NAV Dél-alföldi Regionális Főigazgatóság
Szabó Gábor tájékoztatási referens
Forrás: Csaba Televízió