Nem véletlen, hogy Shakespeare Tévedések vígjátéka máig töretlen népszerűségnek örvend a reneszánsz óta: a felvonultatott emberi játszmák és hibalehetőségek bárhol, bármikor érvényesek lehetnek. Az új évad első bemutatójára, Csiszár Imre rendezésében, pénteken este került sor a Jókai Színházban.
A féktelen vígjátékban minden elem adott, hogy a termékeny zavart fenntartsa: összecserélt ikrek, féltékenység, emberi hiúságok és gyengeségek, Ephesus városának minden rendű lakói: rosszlányok, kereskedők, nemesek, urak és szolgák. De nem Shakespeare lenne a darab szerzője, ha a felhőtlen nevetés mögött nem húzódna meg némi tragikum, illetve sokféle tanulság is. A Békéscsabai Jókai Színházban az alkotógárda valóságos sztárparádé: a darabot Csiszár Imre Jászai Mari-díjas, Érdemes- és Kiváló Művész rendezi, az előadásban Ephesusi Antipholus szerepét a Kossuth-díjas Bezerédi Zoltán, a budapesti Katona József Színház művésze játssza. A jelmeztervező Szakács Györgyi, aki szintén Kossuth- és Jászai-díjas.
Helyszínünk Ephesus, egy nyüzsgő nagyváros. Két idegen bolyong utcáin: a Syracusaból érkezett Antipholus, és hű társa, Dromio. Nem is sejtik, hogy Ephesusnak is van saját Antipholusa és Dromiója: rég elvesztett ikertestvérei a két látogatónak. A párosok hamarosan összecserélődnek, Antipholusok és Dromiók a tébolyodottság határán próbálnak rájönni, mi történik velük. Hiszen már semmi sem a régi: a város népszerű polgárát kizárják saját házából, a gyanútlan látogató meg nem érti, miért keresi a kegyeit minden idegen. Rendőrök, kereskedők, rosszlányok eszeveszett kavalkádja, félreértések fergeteges vígjátéka kavarog a színen, és még egy limuzin is begördül… A családi szálak egyre inkább összekuszálódnak, a történések pedig csak továbbgörgetik a félreértéseket, remek táptalajt biztosítva egy sokszínű, erős karaktereket felvonultató, mozgalmas és hangulatos előadáshoz.
Ephesusi Antipholus szerepét a Kossuth-díjas Bezerédi Zoltán, a budapesti Katona József Színház művésze játssza, Ephesusi Dromio Gulyás Attila, Solinus, Ephesus hercegének szerepében a Jászai-díjas Bartus Gyulát, Aegeon syracusai kereskedőként Jancsik Ferencet láthatja a közönség, mellettük Katkó Ferenc, Csomós Lajos, Presits Tamás, Szabó Lajos, Czitor Attila és ifj. Mlinár Pál játszik az előadásban. Emíliát, Aegeon feleségét és az apácafőnöknőt Kovács Edit, Adrianát, Ephesusi Antipholus feleségét Komáromi Anett, Lucianát, a húgát Liszi Melinda játssza. A kurtizán szerepében Fehér Tímea látható, Luca, Adriana szolgálója Veselényi Orsolya. Porkolábként, tisztekként és más kísérőkként a színitanház hallgatói kaptak lehetőséget a sokszereplős darabban.
Shakespeare korai vígjátéka lenyűgöző lehetőség a színészeknek, az alkotóknak és a nézőknek egyaránt, mivel mulattató történetében nagyon érdekes jellemek vonulnak föl – miközben aki akar, komoly filozófiai mélységeket is felfedezhet a darabban. Az évadnyitó közönsége kiváló előadást látott, melyet hálás tapssal köszönt meg.