Az új Művész Kávéházban első sajtótájékoztatóját tartotta március 25-én délután a Békéscsabai Jókai Színház. A nagypénteki rendezvény résztvevőit Ragány Misa marketing- és sajtóreferens köszöntötte, majd felolvasta Anatolij Vasziljev rendező üzenetét a színházi világnap alkalmából. Ezután Seregi Zoltán igazgató a „Közérthető művészet – minőségi szórakoztatás” jegyében meghirdetett következő évad műsortervét, bemutatóit és kedvezményeit ismertette. A teátrum 12 új bemutatóra, ígéretes nagyszínházi és stúdió-előadásokra készül, újdonság többek között a szabadbérlet bevezetése, ami azt jelenti, hogy a néző választhatja meg a színházlátogatás időpontját. (Niedzielsky Katalin tudósítása)
A színházi világnapot – a Nemzetközi Színházi Intézet javaslatára – 1962 óta ünnepeljük március 27-én; a megemlékezés célja, hogy felhívják a figyelmet a színházművészet, a kultúra fontosságára – mondta Ragány Misa, majd idézte Anatolij Vasziljev gondolatait. „A színház bármit el tud mondani” című üzenetből kiderül, hogy „színház mindig volt, és örökké lesz”, és hogy „mindenféle színházra szükség van”, csak „a politikai játszmák színházára”, a politikusok színházára nincs”.
Fontos, hogy a közönség minél előbb megújíthassa, megvehesse bérletét, a társulat számára pedig legyen elég idő a nyugodt felkészülésre – kezdte tájékoztatóját Seregi Zoltán. Elmondta, hogy öt felnőtt színházi bemutatót láthat a közönség, az elsőt, Örkény István Macskajátékát – Orbánné szerepében Felkai Eszterrel – szeptemberben. A Balkán Kobra című zenés komédiát Katkó Ferenc rendezi, premier 2017 januárjában lesz. Schiller Ármány és szerelem című drámája Eperjes Károly Kossuth-díjas színművész rendezésében februári bemutató, a Légy jó mindhalálig című musicalt, amely eddig az ifjúsági bérletben szerepelt, októbertől láthatják a felnőttek. Az üvegcipőt, Molnár Ferenc vígjátékát Tege Antal rendezi, áprilisban tűzi műsorra a színház.
Szintén öt ifjúsági és gyermekszínházi előadás készül az új évadban. A Diótörő és Egérkirály családi musical lesz Szomor György rendezésében, Molière-től A fösvény, amit Merő Béla rendezett, az iskolai bemutatók után „költözik” a színházba. A széttáncolt cipellők című mesejátékot (Grimm műve alapján) Szalma Dorotty állítja színre, Arany Jánostól a Bolond Istókot a Jászai-díjas Árkosi Árpád rendezésében láthatja a közönség. Az Állat(i)mese koreográfusa ifj. Mlinár Pál, ez a darab koprodukcióban készül a Balassi Táncegyüttessel.
Seregi Zoltán
Négy bemutatót terveznek a stúdiószínházban. Az első egy komédia, amit Merő Béla rendez: Csak semmi szexet kérem, angolok vagyunk. Mrożek drámáját, a Tangót Csiszár Imre állítja színre, a Stratégia két sonkára című monodrámát Tege Antal adja elő, Tapasztó Ernő rendezi. Gogol Egy őrült naplója című monodrámájában Katkó Ferenc lép a publikum elé.
Az előző évadokból repertoáron marad a Monte Cristo grófja, az Orient, a Mezítláb a parkban, A szűz és a szörny, a Mario és a varázsló, Az Isten balján – Situs inversus, a Jóccakát, anya… és a Bánk bán.
A bérleteket április 11-étől május 20-áig lehet megújítani, május 23-ától már újak vásárolhatók. Bevezetik újdonságként a szabadbérletet, ami hat darabot kínál 15 ezer forintért, és az előadás időpontját a néző választhatja meg.
A felnőtt bérletben öt előadás + bónusz stúdiódarabként a Tangó szerepel. Az elmúlt évadok négy előadása helyett jövőre tehát öt, sőt hat produkció tekinthető meg. Az ifjúsági bérletben középiskolásoknak a Balkán kobrát, az Ármány és szerelem című színművet, Az üvegcipőt, valamint a Diótörő és Egérkirályt kínálják. A diákbérlet előadásai az általános iskola 5-6. osztályának a következők: A széttáncolt cipellők, Diótörő és Egérkirály, Bolond Istók. A 7-8. osztályosok a Bolond Istókot, a Diótörő és Egérkirályt, valamint A fösvényt nézhetik meg. A mesebérlet előadásai az 1-4. osztálynak: Diótörő és Egérkirály, A széttáncolt cipellők, Állat(i)mese.
Mint megtudtuk, jelenleg 13 ezernél több a Jókai Színházban a bérletesek száma; ebből nagyjából 4 ezer bérlet fogyott a felnőttek és a nyugdíjasak körében, diák- és mesebérletet hatezren vásároltak.
Seregi Zoltán örömmel jelentette be Felkai Eszter visszatérését, hiszen a művésznő ezer szállal kötődik Békéscsabához, férjével, Gálfy Lászlóval együtt évtizedekig a társulat meghatározó egyénisége volt. Immár kilenc éve elköszönt a színpadtól, de erre a szerepre nagy szeretettel készül. Mivel vége a szerződtetési tárgyalásoknak, a direktor azt is elárulta, hogy az összeszokott társulat marad, senki nem akar távozni, vendégek lesznek. A nyári programokról egyelőre annyi tudható, hogy Tokajba a Légy jót, Egerbe a Monte Cristót viszik, meghívásra Aradra és Temesvárra a Bánk bánt. A május végi khersoni fesztiválra, Ukrajnába A szűz és a szörny utazik.
Az ünnepélyes sajtótájékoztató után a társulat tagjai a Ligeti temetőbe indultak, hogy megkoszorúzzák Sík Ferenc Kossuth-díjas rendező, a Nemzeti Színház örökös tagja síremlékét. Sík Ferenc 85 éve, 1931. március 25-én született Békéscsabán, 1991-től volt a Nemzeti Színház főrendezője, 1973-tól 1994-ig a Gyulai Várszínház művészeti vezetője, ’95-ben hunyt el. Emlékére az Ibsen Stúdiószínházat Sík Ferenc Kamaraszínházzá szeretnék átnevezni, erről tárgyalnak most az önkormányzattal.
Niedzielsky Katalin