Sem a sötét felhők, sem a foci EB nyitónapja nem riasztotta el a közönséget, június 10-én késő délután – a hagyományoknak megfelelően – nagyon sokan eljöttek a Békéscsabai Jókai Színház elé, hogy a társulattal együtt búcsúztassák a 2015/2016-os évadot és megünnepeljék a sikereket. A szabadtéri gála műsorszámai is jelezték: gazdag repertoárt hozott a teátrum, számos kiemelkedő előadással és művészi alakítással. A direktori összegzés értékelést és a jövőre kitekintést is tartalmazott, átadták a 2008-ban alapított Gálfy László Gyűrű-díjat és jutalmazták a legjobb színészi teljesítményeket. (Niedzielsky Katalin tudósítása)
Tege Antal és Czitor Attila a gyakorlott konferanszié eleganciájával vezette az ünnepi programot. A nyitány igazi meglepetésként hatott, az eddigi legszórakoztatóbb zenés évadértékelést a két színművész Csomós Lajossal, Vadász Gáborral és Szabó Lajossal adta elő, saját átiratban, az előadásokra hangolva. Két számot komponáltak, az elsőt Majka Belehalok dalárat zúgta-járta a három, azaz öt dizőz Kleopátra-parókában.
A kiváló együttes és a tapsvihar után Seregi Zoltán igazgatónak nem volt könnyű szóhoz jutni, de kivágta magát: „Ez egy ilyen csapat, amit öröm vezetni!” Statisztikával folytatta, amelyből kiderült: tavaly júniustól 372 saját és fogadott előadást láthatott a közönség, 17 bemutatót tartottak, a nézőszám 117 105 volt. Az előadások átlagos látogatottsága 90 százalékos, tavaly 13 158-an váltottak bérletet, és a következő évadra már elkelt a bérletek 90 százaléka, ez maximális bizalmat jelent a közönség részéről, amit külön megköszönt az igazgató.
– A színház három legfontosabb eleme a néző, a színész és a színdarab, erre építkezünk. A színház közszolgálat, közpénzből működik, a közönségnek játszik – hangsúlyozta Seregi Zoltán. – Olyan szellemi központ kell, hogy legyen, amely segít eligazodni összerombolt erkölcseink, összekuszált világunk útvesztőiben. Meggyőződésünk, hogy a közérthető művészet, a minőségi szórakoztatás jegyében kell továbbra is dolgoznunk, így készült a következő évad műsorterve, amelyre várjuk a nézőinket.
A direktori számvetés után igazi díjeső következett, hét rangos elismerés talált gazdára. A beol.hu és a színház közös játékán a közönség, illetve az olvasók Tatár Biankát választották meg az év beol-színészének. A címmel járó két főre, hétvégi hoteltartózkodásra szóló jegyet Varga Fanni adta át a nyertesnek. A behir szavazásán a Légy jó mindhalálig musical szereplőgárdája érdemelte ki a legjobb előadásnak járó elismerést, mellé ebédmeghívást, amit Opauszki Zoltántól vehetett át Seregi Zoltán rendező.
A Kövérkirály mesedarabból Biró Gyula népszerű olasz slágert énekelt, majd a legjobb háttérmunkáért járó kitüntetést Fekete Péter előző igazgató adta át Mező Éva Magyar Teátrum-díjas öltöztetőnek, jelmeztárvezetőnek. Ez az elismerés, valamint az évad színésze díj százezer forint pénzjutalommal jár, és az idén több mint hetven kulisszák mögötti színházi dolgozóra lehetett szavazni, akik nélkül nincs előadás.
„Lila ákácok, minek a szív, ha úgy fáj?!” – énekelte szenvedélyesen Gulyás Attila, zongorán Rázga Áron kísérte, ezután a társulat szavazatai alapján jutalmazták a művészeket. Az évad színművésze fiatal tehetség kategóriában díjat Gulyás Attila vehette át a tavalyi nyertestől, Czitor Attilától.
Novemberben játsszák a Diótörő és Egérkirály című musicalt, amelyből Nagy Róbert énekelt, majd Seregi Zoltán az évad színművésze díjjal érett kategóriában Komáromi Anettet tüntette ki. A Lila ákác énekes-táncos lányainak fellépése után az évad színművésze tapasztalt kategóriában díjat Bartus Gyulától, a tavalyi nyertestől Kovács Edit vehette át.
Czitor Attila villáminterjút készített Felkai Eszter Jászai- díjas színművésszel abból az alkalomból, hogy hazajön, visszatér a színpadra. A színház vezetése már évek óta próbálta a művésznőt visszacsábítani, nagy öröm, hogy most sikerült. Szeptemberben mutatják be Örkény István Macskajátékát, és ezt a felkérést – mint hallhattuk előzőleg az igazgatótól is – nem lehetett elutasítani. Felkai Eszter ötvenéves pályafutása után 2009-ben jutalomjátékkal búcsúzott, és ahogyan elmondta, idejét azóta utazással, hangversenyek, kiállítások látogatásával tölti, vagyis csupa olyan programmal, amire korábban nem jutott ideje. Arra a kérdésre, hogy nem hiányzott-e a színház, úgy válaszolt: eljött minden bemutatót megnézni, ezzel pótolta a hiányt, és örömmel látta a rengeteg jó előadást, kiváló alakítást. Hangsúlyozta, mennyire fontos számára, hogy felnőni látott itt generációkat, akik ma már érett, sőt tapasztalt kategóriában eredményesek.
– Ezzel elérkeztünk a legnagyobb szakmai díj, a Gálfy László Gyűrű-díj átadásához – konferálta Tege Antal. – Gálfy László színművész, a teátrum egykori igazgatója emlékére a családdal közösen létrehozott díj odaítéléséről – az alapítók szándékának és a hagyományoknak megfelelően – mindig szakmai bírálóbizottság dönt. A rangos kitüntetésre az elmúlt évadban bemutatott darabok rendezői tesznek javaslatot, amiből a zsűri választja ki a legérdemesebbet, így történt most is. A 2008 márciusában alapított díjat legelőször Bartus Gyula nyerte el, Kara Tünde kétszer, 2009-ben és 2015-ben kapta meg a kitüntetést, Csomós Lajos, Komáromi Anett, Szomor György, Kovács Edit és Tege Antal a gyűrű birtokosa.
– A színház minden évben felkér egy szakmai zsűrit, hogy tagjai tekintsék meg az évad új bemutatóit, majd pedig a rendezők nominálása alapján döntsék el, ki legyen az évad díjazottja – ismertette az eljárást Czitor Attila.
Ekkor már aggodalommal kémleltük az eget, hogy kegyes marad-e az időjárás, szerencsére Tege Antal és Czitor Attila fel tudta olvasni a rendezői nominálásokat. A zsűri tagjaival, Felkai Eszter Jászai-díjas színművésszel, a díj alapítójával, Kiss Tibor kulturális alpolgármesterrel, valamint két színikritikus társammal, Balogh Tiborral és dr. Busa Rékával közösen, teljes egyetértésben, még a gála előtt hoztuk meg a döntést. A Szűz és a Szörny tragikomédia Karcsi nénije, a Jóccakát, anya Thelma Cates szerepe és a Bánk bánban Gertrudis királyné megformálásáért, három rendező ajánlására – ennyi nominálást más nem kapott – Kovács Edit színművésznőnek ítéltük a színház legmagasabb szakmai díját, az arany ékszert.
A zsűrivel egyeztetett indoklásban arra emlékeztettem a közönséget és a művészeket, hogy mint hallhatták a felolvasásból, a nominálásokban külön hangsúlyt kapott a szakmai alázat, a példás munkamorál, a csapatmunka, a sokoldalú tehetség. A kritikus, a zsűri számára szakmai alázat azt jelenti, hogy a rendezők véleményét, értékelését kell elsősorban figyelembe venni. Ehhez annyit tehetünk hozzá, hogy igazságosan az egész évadban nyújtott teljesítményt együtt értékeljük, és természetesen ügyeljünk arra, hogy Gálfy László emlékéhez méltók legyünk, hogy a művész odafentről elégedett mosolyával nyugtázza döntésünket. Mielőtt átnyújtottam a kitüntetettnek a gyűrűt, fontosnak tartottam elmondani, hogy Kovács Edit a 2012-13-as évadban nyújtott teljesítménye alapján már elnyerte az elismerést, tehát Kara Tünde után a Jókai Színház második művésze, aki a Gálfy László Gyűrű-díj immár kétszeres jutalmazottja.
Az évadzáró és díjkiosztó gála végén nem maradhatott el a meghívás a Csabai Nyár programsorozatára, fináléként pedig ismét a férfi dizőzök kápráztatták el az ünneplő közönséget. A Róma című dalt adták elő, persze ezt is saját évadra hangszerelve. Végszóra előkerültek az esernyők, de a hűséges publikumot és a jó hangulatot nem zavarták, az ünneplés pedig házon belül folytatódott.
Niedzielsky Katalin