Különleges ősbemutatóval, méltóképpen emlékezett meg a Békéscsabai Jókai Színház a reformáció 500. évfordulójáról. A Szellemúrnő (Ábránffy Katalin) – játék a történelemmel, lélekemelő és elgondolkodtató előadás, amelynek nemcsak a látványa varázslatos, hanem erkölcsi üzenete is erőteljes. Pozsgai Zsolt drámájából Seregi Zoltán rendezett értékrendünkben megerősítő előadást, Kovács Edittel a címszerepben. A bemutató december 1-jén volt a Jókai Színházban.
Az évfordulók mindig fontosak, mert emlékeztetnek bennünket közös múltunk egy-egy meghatározó eseményére, egy-egy emberre, valamilyen nem elfelejtendő szellemiségre. A reformáció Európa egyik meghatározó szellemi mozgalma volt, nagyon fontos, hogy ebben a materialista, ateista világban, amelyben élünk, közelebb hozzuk az emberekhez ezt a szellemiséget. – hangsúlyozta Seregi Zoltán rendező.
Pozsgai Zsolt drámája nemcsak Luther korát és szellemi mozgalmának jelentőségét idézi meg, hanem az Ábrahámffy (a darabban Ábránfy) kastély titokzatos legendáját is feleleveníti. A békéscsabai földvár históriája máig él az itteni emberek emlékezetében, de a mindennapjaiban is – gondoljunk csak a Kastély vagy az Ábrahámffy utcákra. Erre a legendára építette Pozsgai Zsolt a történetet, így hozva közelebb a csabaiakhoz a lutheri tanok megismerését egy színházi élményen keresztül abban a városban, ahol jelentős lélekszámú evangélikus gyakorolja vallását – Közép-Európa legnagyobb evangélikus templomában.
Vesztergombi Anikó korhű jelmezeiben hiteles történelem elevenedik meg előttünk, hihető, meggyőző, pontosan azért, mert emberi. A mozgalmas, fordulatos történetet Juhász Katalin díszlettervező grandiózus díszletelemekből álló játéktere segíti.
Pozsgai Zsolt darabja békéscsabai ihletettségű „játék a történelemmel”, azaz: megtörtént események és létező történelmi személyek szerepeltetésével egy izgalmas, fordulatos, de részben kitalált családi történet keretében szól a reformációról, annak legfontosabb gondolatairól és hatásáról Magyarországon; ezen belül Békéscsabán. – A darab nem a katolikus egyházról szól, hanem arról, hogy a zűrzavar után valaminek jönnie kell, a reformáció visszatérés a tiszta gyökerekhez, megtisztulás; – mondta el korábban a szerző.
Az előadás, melyben társulatunk színe-java szerepel, még januárban is megtekinthető a Jókai Színházban. Van lehetőség arra is, hogy a közönség írott formában is magával vigye a darabot, mert a Bárka folyóirat idei utolsó számában megtalálható a Szellemúrnő, teljes és végleges szövegével.
-szkv-
Fotók: A-Team