2018. január 19-én a Terefere programsorozatunk keretében Ando György néprajzkutatóval, a Békéscsabai Munkácsy Mihály Múzeum igazgatójával találkozhattak a kedves érdeklődők a Művész Kávéházban.
A kötetlen beszélgetés alkalmával, számos információval lehettünk gazdagabbak a város és a megye kulturális életében vezető szerepet játszó múzeummal kapcsolatban. A Munkácsy Mihály Múzeum kapcsán felújításról és bővítésről hallhattunk, a régi és az új épület összekötésre kerül és egy 200 négyzetméteres kiállító teremmel bővül.
Ando György pályája kezdete óta a Munkácsy Mihály Múzeum munkatársa, bár eredetileg újságíró szeretett volna lenni, ezért is ment Pozsonyba tanulni, de abban az évben ez a szak nem indult, így a néprajz szakot választotta. Kutatási területe alapvetően a magyarországi és a békéscsabai szlovákság népi építészetének, tájházainak, valamint Békés megye népi hagyományainak vizsgálatára terjed ki. Számos kiállítás rendezője, könyv, tanulmány szerzője és kiadvány szerkesztője. Jelenleg igazgatóként irányítja a múzeumban zajló tudományos-szakmai munkát.
Tevékenységéért, kimagasló szakmai életútjáért, példaértékű, a muzeológia fejlődését jelentős mértékben befolyásoló eredményeiért augusztus 20-án Móra Ferenc díjat vehetett át Budapesten. A Móra Ferenc domború arcképét ábrázoló és "A tudományért, a művelődésért" feliratot tartalmazó díjat évente legfeljebb három muzeológusnak ítélik oda. Emellett a közelmúltban magas állami kitüntetést vehetett át: megkapta a Nemzetiségekért-díjat.
Az intézmény 2013-ban került Békéscsaba önkormányzatához, attól fogva a város a fenntartója. Ők akkor mertek nagyot álmodni, az volt az álmuk, hogy ezt a múzeumot, a tudományos kutatásaikat, kiállításaikat egy magyarországi kontextusba, sőt, talán európai kontextusba helyezzék.
Rácz Attila
Fotó: A-Team/Lipták Szabolcs