Az ünnepélyes évadzáró társulati ülések fénypontja mindig a kitüntetések, díjak átadása, így volt ez június 9-én délután is, amikor a Békéscsabai Jókai Színház a 2017-18-as szezont búcsúztatta a közönséggel közösen. Az időjárás és Seregi Zoltán átrendezte a műsort, és biztonsági okokból a teátrum előtti tér helyett a nagyszínpadra került az évadzáró. A Gálfy László Gyűrű Díjat, a legrangosabb szakmai elismerést a rendezői nominálások alapján az idén Czitor Attila színművész vehette át.
A hagyományoknak megfelelően a kedvelt és rutinos műsorvezetőpáros, Czitor Attila és Tege Antal köszöntötte a közönséget, és hamar átadta a szót az évad mérlegét megvonó Seregi Zoltán igazgatónak.
- A színháznak nem a társadalmi problémákról, hanem az emberről, az életről, az emberi viszonyokról kell szólnia, a mindennapi gondokat az emberek az életben átélik, a színháztól ezért mást várnak. Ez nem azt jelenti, hogy a színpadon egy hazug világot akarunk megjeleníteni, hanem egy másik világot, ahol az emberi problémák akár komikus, akár drámai formában természetesen megjelennek, de másként, nem primitíven a jelen valóságára vetítve, hanem áttételesen, a színház sajátos eszközeivel, varázslatán keresztül, értékeket kell közvetíteni, nem lerombolni. Peter Brook szerint a színház maga az élet. Ez az elengedhetetlen kiindulási pont, és igazából csak az érdekelhet bennünket, ami az élet része, a szó lehető legtágabb értelmében. A színház az élet – mondta a direktor, majd áttért az évad értékelésére.
Kiss Kata jelmeztervező, rendezőasszisztens kapta a legjobb háttérmunkáért járó elismerést
Sűrű, eredményekben, sikerekben és vendégjátékokban gazdag időszakot zár a színház. Rangos klasszikus magyar szerzők kerültek színpadra, Csokonai, Mikszáth, Arany, Szabó Magda mellett kortárs és neves külföldiek. A következő évad is a közérthető művészet – minőségi szórakoztatás jegyében zajlik majd. 377 előadást tartott a színház, ebből 353-at benn, 24-et más helyszínes, 95 418 néző látta a produkciókat. Ezután a direktor ismertette a nyári játékokon való részvételt, illetve a jövő évi repertoárt. Beszédét Németh Antal idézettel zárta.
„A színházi emberek legnagyobb fájdalma, hogy bele kell törődniük abba, hogy a múlandóság számára teremtenek, s alkotásuk a függöny lehulltával visszavonhatatlanul megsemmisül. Nem lelkesítheti a többi művészet hallhatatlanság koszorúja. Noha éppoly ambícióval, lelkesedéssel és lendülettel dolgozik, mint az örökéletű műalkotások mesterei. Talán épp ez a fájdalmas sors parancsol különös tiszteletet a színház művészete és annak művészei és munkásai iránt.”
Örökös tag: Bojczán István
Pozsgai Zsolt a reformáció 500. évfordulójára írta történelmi játékát, A Szellemúrnő (Ábránfy Katalin) előadásáról Seregi Zoltán rendezőként beszélt a publikumnak.
- A reformáció megérdemli, és az erős békéscsabai evangélikus közösség is, hogy ilyen darabbal emlékezzünk. Ráadásul nagyszerű karakterek szerepelnek a drámában, és fontos a műsortervnél, hogy az adott színészekre íródjon a darab. A siker titka, hogy itt játszódik, ebben a városban, és a közönség számára fontos a kötődés.
Az évad legjobb előadásáért járó Behír-díjat a közönség szavazatai alapján a Leszállás Párizsban című előadás kapta, Katkó Ferenc rendező két főre szóló gyopárosi belépőt vehetett át Bali-Hatala Boglárkától, a Békéscsabai Médiacentrum főszerkesztőjétől, a két színésznek járó strandbelépőt Tege Antal kapta.
Az évad színművésze fiatal tehetség kategóriában: Földesi Ágnes
Több mint hetven háttérmunkás dolgozik azon, hogy esténként felmenjen a függöny, nélkülük semmi sem történik a színházban. A legjobb háttérmunkáért a társulat Kiss Kata jelmeztervezőt, rendezőasszisztenst jutalmazta.
Tavaly adták át először az Örökös tag címet, amit a Jászai-díjas Felkai Eszter vehetett át, most 45 évi szolgálat után Bojczán István műszaki csoportvezető részesült az elismerésben. Szarvas Péter, Békéscsaba Megyei Jogú Város polgármestere is köszöntötte a kitüntetettet.
Az évad színművésze díjat – szintén a társulat szavazata alapján – fiatal tehetség kategóriában Földesi Ágnes kapta, érett színművészként Tege Antal, tapasztaltként Kovács Edit.
A díjesőt és a köszöntőket újabb beszélgetés követte a Jászai-díjas Bartus Gyulával, aki Szabó Magda Születésnap című regényét – Belinszki Zoltán átiratában – állította színpadra.
Az évad színművésze érett színművész kategóriában: Tege Antal
Elmondta, hogy szívesen vállalta a sokszereplős előadás létrehozását, a színitanházas növendékek bevonását a produkcióba. A téma, a hangulat, a szeretetről, útkeresésről, a szív hangjáról szóló előadás fontos mindenkinek. Érezte a csendet, az átélést, a meghatódottságot a nézőtéren, ezért javasolta karácsonyi felújításra a darabot.
Seregi Zoltán igazgató ekkor bejelentette, hogy Fekete Péter államtitkár sms-t küldött, amelyben az áll: „Veletek vagyok. Péter”. Ekkor már dörgött az ég, és esett az eső…
S következett a várva-várt esemény! A Gálfy-gyűrű odaítélése immár 11 éves hagyomány szerint zajlik, a társulati ülést a szakmai zsűri tanácskozása előzi meg, ahol értékelik a bemutatók színvonalát és a művészi alakításokat. A zsűrinek ilyenkor tulajdonképpen nincs nehéz dolga, elég a rendezői nominálásokra hagyatkozni, hiszen az Oscr-díjhoz hasonlóan, itt is minden darab rendezője jelöl egy szereplőt az elismerésre és meg is indokolja választását. Béres László az Ősvigasztalásból Kovács Frigyes, Robert Cogo-Fawcett a Törvénytelen randevúból Fehér Tímea, Juhász Róza A bűvös patkóból Csomós Lajos, Merő Béla Az özvegy Karnyóné és a két szeleburdiak előadásából Czitor Attila színművészt javasolta a díjra. Szomor György a Diótörő és Egérkirály szereplői közül szintén Czitor Attilát jelölte, Seregi Zoltán A szellemúrnőt játszó Kovács Editet, Tege Antal a Micimackóból Gulyás Attilát, a Hajnalban, délben, este című produkcióból Czitor Attilát. Bartus Gyula jelöltje a Születésnapból Fehér Tímea, Halasi Imre A beszélő köntösből Czitor Attilát javasolta a Gálfy-gyűrűre. Katkó Ferenc a Leszállás Párizsban szereplői közül Csomós Lajost, Radó Denise a My Fair Ladyben nyújtott alakításáért Papp Barbarát ajánlotta az elismerésre. Két-két szavazatot tehát Fehér Tímea és Csomós Lajos kapott, Czitor Attila pedig négyet, ami a gyűrű történetében először fordult elő.
Az évad színművésze tapasztalt színművész kategóriában: Kovács Edit
A rendezők elsősorban az epizódszerepeiben nyújtott kimagasló teljesítményéért, ezzel a magyarországi színjátszás egyik nemes hagyományának öregbítéséért, tehetségéért, a munkához való hozzáállásáért, példamutató igényességéért méltatták Czitor Attilát. De kiemelték konstruktivitását, csapatjátékosi felfogását, kreatív fogékonyságot is, amivel fiatal és idősebb kollegái körében egyaránt elismerést vívott ki.
Felkai Eszter Jászai-díjas színművésznő, a díj alapítója nagy szeretettel adta át kollégájának a férje örökségét őrző gyűrűt. Arra emlékeztette a kitüntetettet, hogy amikor végzett az iskolában, nem kapott szerződést, rendezőasszisztensként kezdett dolgozni, utána rendezett, később egyre több főszerepben bizonyított.
- A díj azt jelenti, hogy Te most már színész vagy, remek színész – hangsúlyozta a művésznő.
Czitor Attila a konferanszié szerepéből kilépve, meghatódottan köszönte meg a rangos elismerést. Mint mondta, olyan színész, aki impulzusokból tud építkezni, ezért partnereivel közösen vált azzá, aki.
A beszédek, köszöntők, díjátadók között az évad sikeres bemutatóiból zenés részletek színesítették a nyilvános társulati ülést. A Szellemúrnő, a My Fair Lady, az Ősvigasztalás és a Születésnap ismert dalait szólaltatták meg az előadók.
Niedzielsky Katalin
Fotó: A-Team/Ignácz Bence