A Békéscsabai Jókai Színház október 12-én, pénteken este mutatta be Seregi Zoltán rendezésében az első „desszertet” – ahogy az előadás rendezője, a színház igazgatója nyilatkozta – vagyis ebben az évadban az első kamaradarabot a stúdiószínházban. Anthony Schaffer Detektívjátszma című krimi-vígjátéka igazi különlegesség, igazi desszert. Az előadás érdekessége, hogy a darabot Seregi Zoltán már rendezte főiskolásként, akkor Köröspataki Kiss Sándor fordításában Mesterdetektív címmel, most a rendező maga fordította újra a szöveget, hogy elképzelésének jobban megfeleljenek a szereplők által mondottak. (Galambos Edit kritikája)
Andrew Wyke (Katkó Ferenc) gazdag, előkelő angol krimiíró, aki szenvedélyes játékos – amit folyamatosan űz, tele a lakása megkezdett, gondolkodást igénylő játékokkal –, meghívja Milo Tindle-t (Tege Antal), akiről tudja, hogy a felesége szeretője és őrült játékba kezd, hogy megleckéztesse a mit sem sejtő férfit. Beleviszi egy olyan játszmába, amiből nincsen visszaút. A második felvonás maradjon titok, hiszen feszült, izgalmas előadásról van szó.
A nagyon jól felépített előadás Katkó Ferenc és Tege Antal számára egyrészt hatalmas koncentrációt igényel, másrészt két tehetséges színművész számára igazi jutalomjáték. Jól kitűnik a két férfi mentalitásbeli, értékrendbeli különbözősége. Míg Wyke a maga alkotta álomvilágban, játszmák között éli gondtalan életét, kitalált történetei között, addig Tindle két lábbal áll a földön, bár pénze kevés, hisz a szerelemben, abban, hogy a szerelem többet ér a pénznél. Hogy mégis miért megy bele az író alkotta, tervezte játszmába… ez már az előadás egyik titka, amit mindenkinek magának kell megfejtenie.
Remek humorú, ötletes, mégis végig feszült előadás született, ahol a színművészek kiváló alakítással hitették el a közönséggel a színpadon történteket.
Kiss Kata, aki súgó, ügyelő és rendezőasszisztens is volt, már számos előadás látványvilágát tervezte meg – így vélhetőleg a rendezővel közösen – a meglévő díszletekből, jelmezekből választottak, és nagyon barátságos nappalit rendeztek be a stúdiószínházba, hiszen külön díszlet- és jelmeztervező nem volt.
Az évad első kamaradarabja megszületett, és még hármat terveznek, érdemes lesz szemezgetni, mert e művek színpadra állítása nagyon jó, a színművészeknek, mert lehetőségük van kétszemélyes, háromszemélyes előadásokban szinte végig színpadon lenni, ami számukra – úgy gondolom – nagyobb kihívás, nagyobb felelősség. (Írom ezt akkor, amikor Katkó Ferenc, Tege Antal, de Tarsoly Krisztina és Bartus Gyula is sikeres egyszemélyes előadásokat hoztak létre a közelmúltban.)
A kamara-előadások legnagyobb nyertesei azonban mi, a közönség vagyunk!
Galambos Edit
Fotó: A-TEAM/Nyári Attila