Az év első Terefere programjának vendége Pataki András rendező, a Soproni Petőfi Színház igazgatója volt, akivel ezúttal is a Kállai Ferenc-életműdíjas Kadelka László beszélgetett január 18-án a Békéscsabai Jókai Színház Művész Kávéházában.
Tavaly december elsejei premierje óta nagy sikerrel játssza a Békéscsabai Jókai Színház Rákosi Viktor – Nemlaha György Elnémult harangok című színdarabját Pataki András rendezésében. Kadelka László beszélgetőműsorában a művész életét, pályáját, munkásságát ismerhették meg az érdeklődők.
A Tereferéből megtudtuk, hogy Pataki András gazdag és mozgalmas életpályája Pápán kezdődött el, az apai ágon bajor származású családot az 1960-as években visszafogottság, a retorziók miatti antikommunista tartás jellemezte. Fiatal korában verset mondott a katolikus templomban, hegedült, valamint betlehemezésekben vett részt. Középiskolás korában számos versmondó versenyen szerepelt sikeresen, ebből eredendően a mai napig a Magyar Versmondók Egyesületének szakmai alelnöke. 1988 márciusában a pápai mezőgazdasági középiskolában forgatott ÁSZ-televíziós műsorban a szabad választásokról szóló beszédéből tüntetés lett, majd egy időre eltávolították az intézményből. Bár egy lótenyésztési pályázaton elért harmadik helynek köszönhetően az ország összes agráregyetemére felvételt nyert, ő mégis a Veszprémi Petőfi Színház színésze lett.
A színházban folyó szakmai munka azonban nem elégíti ki, így különböző felsőfokú tanulmányokba kezd: kitűnő eredménnyel végzi el a Győri Hittudományi Főiskolát, amely egyfajta szellemi sorsfordító volt az életében; majd a Pécsi Tudományegyetemen szerez felnőttképzési-művelődési menedzseri diplomát, a rendezői végzettségét pedig Marosvásárhelyen szerezte meg. 1995-ben megalapítja a Forrás Színházat, majd sikeresen pályázik a Soproni Petőfi Színház igazgatói pozíciójába; irányítása alatt számos országos hírű kulturális fejlesztés megy végbe: 2015-ben felújításra kerül a Fertőrákosi Barlangszínház, életre hívják a SopronDrum ütősfesztivált, valamint megalapítják a Sopronbalett táncszínházat. A teátrum nézőinek száma hat év alatt csaknem megkétszereződik, és magas színvonalú a műhelymunka: nemzetközi workshopok és mesterkurzusok szervezésére kerül sor.
A közeljövőről megtudtuk, hogy Pataki András Ibsen Peer Gynt című drámáját rendezi majd, zárásul pedig mindenkit versolvasásra buzdított, ami – mint mondta – kevésbé időigényes, mint a regényolvasás, de ugyanolyan szellemi kalandot jelenthet a mindennapjainkban.
Fotó: Ignácz Bence/ A-TEAM