A Liliom 1909-es itthoni bemutatóján még nem aratott nagy sikert, csak a Broadwayn és Londonban. Molnár Ferenc darabját a második, 1919-es vígszínházi premierje óta állandóan játsszák a hazai és a külföldi színházak. A körhintás Liliom és a cselédlány, Juli szerelme, tragikus története 1979 áprilisában már szerepelt a Jókai Színház műsorán.
A régi Liliomot Békéscsabán Bán Ernő rendezte, a címszerepben Kárpáti Tibort, Juliként Seres Gabriellát láthatta a közönség, Muskátnét Fodor Zsóka, Ficsúrt Széplaky Endre játszotta. A romantikus történet akkor is magával ragadta a nézőket, és várhatóan így lesz ez az új előadással is, hiszen szerelem, csalódás, összetartozás, élet, halál kérdése minden korban megérinti az embereket.
A külvárosi legenda október 4-én, pénteken Köllő Miklós rendezésében – két felvonásban – kerül színre. Az új évad – a mesedarabbal együtt – immár harmadik bemutatóján Liliom szerepét Katkó Ferenc játssza, Juliét Kiss Viktória szh., Mariét Veselényi Orsolya. Ficsúrként Czitor Attilát, Muskátnéként Kovács Edit Jászai Mari-díjas színművészt láthatja a közönség, de fellép még az előadásban a társulat több kiváló művésze.
A Liliomot jelenleg is játssza a Vígszínház, a Thália Színház, a Broadway-musicalváltozat Carousel címen nagy sikerrel fut New Yorkban, Londonban és Bécsben, valamint a Budapesti Operettszínházban.
Azért, ha nem is a Liliomot, de Molnár Ferenc-darabot műsorra tűzött az elmúlt években is a Békéscsabai Jókai Színház, 2017-ben Az üvegcipőt mutatták be Tege Antal rendezésében. Az előadásban Bartus Gyula Jászai Mari-díjas színművész játszotta Sipos Lajost, a műbútorasztalost, akiben Molnár önmagát rajzolta meg. A Fedák Sári alakját idéző Adél szerepét Nagy Erika, Irmát (Darvas Lili) Földesi Ágnes Villő keltette életre, Császár Pál figuráját Czitor Attila.
A Doktor úr című Molnár-bohózatot 1967-ben és 1996-ban, a Játék a kastélyban vígjátékot 1970-ben, az Olympiát pedig 1964-ben és 1980-ban tűzte műsorára a békéscsabai teátrum.
Niedzielsky Katalin
Fotó: A-TEAM