Gárdonyi Géza Karácsonyi álom című betlehemes játékát „ünnepi ajándékként” december 11-én mutatjuk be Koltay Gábor rendezésében a Nagyszínpadon. Gyerekeknek és felnőtteknek egyaránt „megszületik a remény”.
„Modern életünkben elhalványultak a betlehemes játék egyházi, népi kulturális elemei, amelyeket érdemes lenne élő színházi keretek között ismét megismertetni a gyerekekkel” – indokolta Seregi Zoltán színházigazgató az olvasópróbán a darabválasztást.
A Balázs Béla-díjas, Érdemes Művész Koltay Gábor rendező felelevenítette, hogy Gárdonyi művét 1901-ben mutatták be először a Nemzeti Színházban; majd 1912-ben egy másik rendezésben, mindkettő nagy siker lett. Akkor még 3 felvonásban játszották, ezt most egyfelvonásossá rövidítette Bártfay Rita dramaturg.
A kész darab sokáig a fiókban hevert, mígnem Gárdonyi álmában megjelent egy színházi előadásba beépülő betlehemes játék. Ezután döntötte el, hogy egy „hangulatkeltő előjátékot” szerkeszt a kész műhöz, megmagyarázva, „hogyan kerül a magyar paraszt magyar népi ruhában Jeruzsálembe” – folytatta a történetet Koltay Gábor, megjegyezve, hogy ez az előjáték nehezen, többszöri átírás után, mintegy 8 hónap alatt született meg.
Koltay Gábor Balázs Béla-díjas Érdemes Művész, az előadás rendezője
Eredetileg ki akarták hagyni a betlehemes játékot, ám a rendező úgy döntött, mégis visszahozzák a darab elejére, mert véleménye szerint sok gyerek napjainkban már nem ismeri, pontosan mit is ünneplünk karácsonykor.
Koltay Gábor elmondta, szeretné, ha a Szent Család egy igazi szamár hátán érkezne meg a színre; és nagy szerepet kap a darabban a nyolc-tízszer megjelenő üstököscsillag, amely megmutatja azt, amiben napjainkban is mindenki reménykedik az ünnepek táján – „hogy megszületett a remény”.
Igaz-Juhász Katalin díszlettervező elmondta, a színpad bal oldalán egy keleti palota jelenik meg, jobb oldalon a háttérben egy sziklaváros, az előtérben pedig egy homokkőbe vájt, istállószerű szállás. A város folytatódik a zenekari árokban, növelve az előteret a statikus színpadképhez.
A jelmezeket Vesztergombi Anikó tervezi; a karakterek egy része tipikus keleties ruhát fog viselni; a betlehemes játék visszahozatala miatt megjelennek a színen a hagyományos magyar népi ruhák, a három juhász például „keleti nadrág helyett bőgatyát kap majd” – fogalmazott.
A produkciót a Viharsarok Táncszínházzal közösen hozzák létre, a tíz táncos karaktereket jelenít majd meg; a térbeli hangulat leképzése lesz a fő feladatuk – mondta a táncszínház képviseletében id. Mlinár Pál.
A Karácsonyi álom jeleneteivel Gárdonyi a népmese és a legenda elfeledett földjére kalauzolja nézőit. A múlt század elején született betlehemes játék a magyar néplélekbe gyökeresedett bibliai történetet, Krisztus születését hozza közelebb.
A darabban mások mellett Beszterczey Attila, Puskás Dániel, Nagy Róbert, Katkó Ferenc, Nagy Erika, Tege Antal, Liszi Melinda, Lénárt László, Csurulya Csongor, a Zentai Magyar Kamaraszínház egykori igazgatója, Wischer Johann és Bozsó József játszanak.
A zenét a Kossuth-díjas Koltay Gergely szerezte.
Fotó: Locskai Henriett / jokaiszinhaz.hu