Az idei évadban is folytatódik a Mindentudás Színházi Egyeteme, az évadnyitó előadást október 3-án prof. Dr. Gyenge Zoltán tanszékvezető egyetemi tanár tartja 18 órától a Sík Ferenc Kamaraszínházban.
Megszokott, hogy a görög mitológiában, tragédiákban általában a férfi szerepe és sorsa a lényeges, míg meglehetősen kétértelmű a nő megítélése, legyen szó Antigonéról, Médeáról vagy akárki másról.
Antigoné eltemeti a testvérét, ugyan beteljesíti az isteni törvényeket, de ezzel megkérdőjelezi egy etikai alapon álló állam parancsát. Helené számlájára írják a trójai háborút. Elektra az, aki ráveszi Oresztészt saját anyja meggyilkolására. Médea, az elhagyott és megcsalt nő, megöli gyermekeit, hogy így álljon bosszút a férjén.
Általában ennyit tudunk a nő szerepéről. Ámde ez csak a felszín. Az átértékelés – ez kevésbé ismert – már az ókorban elkezdődött. Az előadás megpróbálja erre építve a megszokottól eltérően egészen más szempontból megközelíteni a történetekben a nő szerepét. Ehhez segítségül hívja a képzőművészetet, több festményt (Cranachtól Moreau-n át a preraffaelitákon át egészen Waterhouse-ig), kitekintve a női szerepváltozásokra (Tennyson), nem nélkülözve a zenét sem.
Az előadás a Kép és mítosz II. (Typotex, 2016) kötetére épül.