Március 15-én az 1848/49-es magyar forradalomra és szabadságharcra emlékezünk, ezt a korszakot idézi fel Huszka Jenő – Szilágyi László: Mária főhadnagy című operettje. Négy színház koprodukcióját először a békéscsabai közönség láthatja, a Jókai Színház 140 éves épületében zajlanak a próbák.
Nemzeti ünnepünkön országszerte rendezvényeket tartanak, Békéscsabán március 15-én, pénteken 10 órakor a Városháza előtt kezdődik a megemlékezés. A Mária főhadnagy ünnepi előadása egy nappal korában, csütörtökön lesz, de már szerdán is játsszák az operettet, mindkét előadás 19 órakor kezdődik. Március 16-án 15 és 19 órakor megy a darab, később május 2-án és 3-án láthatja újra a békéscsabai közönség a produkciót. A darab érdekessége, hogy a híres operett főhősét valóságos személyről mintázta meg a szerzőpáros, Lebstück Máriáról, aki nagy bátorsággal küzdött a szabadságharcban.
Mivel az operett négy teátrum – a Békéscsabai Jókai Színház, a Budapesti Operett-, a Magyar Zenés és a Veszprémi Petőfi Színház – koprodukciójában kerül színpadra a forradalom és szabadságharc 170. évfordulójára, a Mária főhadnagy a csabai premier után tovább utazik Veszprémbe, majd Budapestre.
- A bemutató nemcsak azért fontos, mert a témája a szabadságharchoz kapcsolódik, benne van erősen a nemzeti érzés, nagyon érdekes, fordulatokban gazdag történetet mesél el, hanem azért is, mert csodálatos a zenéje, Huszka Jenő művészete nagyszerű tánccal párosul, igazán szép színdarab. Remek primadonnákat és bonvivánokat láthat a közönség, Lévai Enikőt, Bori Rékát, Domoszlai Sándort, Kalocsai Zsuzsát. Szőke Pál és Tomanek Gábor lép fel a hazai társulatból – mondta Seregi Zoltán rendező, aki Budapesten kezdte el a próbákat, de már a Jókai Színházban készül művészeivel a bemutatóra.
A márciusi ünnepekhez még egy évforduló társul: a Békéscsabai Jókai Színház épülete 140 éves, a megnyitóját 1879. március 8-án tartották az akkori Vigardában. Erre az alkalomra ünnepséget rendez a színház március 8-án délelőtt az épület előtt. Beszédet mond Seregi Zoltán igazgató, Bartus Gyula Jászai Mari-díjas színművész verset ad elő, közreműködnek a Színitanház hallgatói. A megemlékezésen jutalmazzák a színháztörténeti játék legeredményesebb résztvevőit.
Seregi Zoltán igazgató az épület „születésnapjával” kapcsolatban úgy fogalmazott, hogy a 140 év ugyan nem kerek évforduló, mégis tiszteletadásra kötelez; és reményét fejezte ki, hogy a 150. évfordulóra megújul a régi épület, amelyre nagyon büszke az egész társlat. A direktor azt is elárulta, hogy ősszel is ünnepre készülnek, akkor az állandó társulatot köszöntik majd 65. születésnapja alkalmából.
Niedzielsky Katalin
Fotó: Rácz Attila