A jövő színészeit és színházi szakembereit várja képzéseire a békéscsabai Színitanház, a BIAK Akadémia tagintézménye
A színház világa iránt elkötelezett fiatalok kezdhetik meg tanulmányaikat a Színitanházban szeptembertől. A képzés sajátosságairól Seregi Zoltánt, a Békéscsabai Jókai Színház direktorát, a Színitanház vezetőjét kérdeztük.
– Kiket vár képzéseire a Színitanház?
– Érettségire épülő, középfokú képzést biztosít intézményünk. A gyakorlatos színész és a ráépülő színész I. szakokon a képzés elkezdéséhez szükséges képességeket, a beszéd tisztaságát és a mozgáskészséget tekintjük a felvételinél elsődlegesnek, természetesen megpróbálunk következtetni a jelölt személyiségére is, a szeptembertől osztályt indító tanár véleményére építünk. A felvételin azt figyeljük, hogy a hallgató át tudja-e adni a mű gondolatait, tisztán énekel-e, megfelelő-e a mozgása. Ha ezen az első próbatételen sikerrel esik át, ha megvannak benne a szükséges készségek, akkor a következő három évben jelentős fejlődés tanúi leszünk.
– Milyen feladatokat kaphat a felvételin az ide jelentkező diák?
– A többi érettségire épülő középfokú képzéshez hasonlóan hozzánk is jelentkezési lapot kell benyújtani, majd összeállítani egy listát a felvételiző által megtanult monológokkal, versekkel, dalokkal. A felvételi bizottság tagjai instrukciókkal látják el a jelentkezőt, aki remélhetőleg ezt figyelembe véve folytatja a mű előadását.
– Fontos a pedagógusok, a szakemberek személye, akik továbbadják a tudásukat. Kik tanítanak a Színitanházban?
– Teátrumunk vezetői és színművészei tartják az órákat: korábban Fekete Péter, Karczag Ferenc, a néhai Kara Tünde, most Katkó Ferenc, Bartus Gyula és Seregi Zoltán.
– Az elméleti képzést magas óraszámban gyakorlat kíséri. Hol teljesíthetik ezt a hallgatók?
– A színházunk az elsődleges gyakorlati hely. A hallgatók részesei lesznek a produkcióknak, így sajátítják el a gyakorlati tudnivalókat. A kollégákkal, partnerekkel, vendégrendezőkkel folytatott munkát nagyon fontosnak tartjuk, hiszen így szokják meg a fiatalok a színpadi jelenlétet, a próbákat. Gyakorlatorientált oktatásunkat jellemzi, hogy nemcsak Békéscsabán, hanem a Szarvasi Vízi Színházban, a Budapesti Nagycirkuszban is színpadra állhatnak a képzésre járó fiatalok.
– Békéscsabán igen erős a háttérmunkát segítő technikusok képzése is, talán nincs is olyan színház Magyarországon, ahol ne találnánk itt végzett szakembert. Milyen képzést indítanak számunkra szeptembertől?
– A színészek mellett színház- és rendezvénytechnikusokat (színpadi hangtechnikusokat és világítástechnikusokat) képzünk, így a technikában jártas, vagy ez iránt kedvet érző fiatalokat várunk, érettségi bizonyítvány birtokában. Felvételi elbeszélgetés alapján döntünk a felvételükről.
– Milyen dátumokra, határidőkre kell figyelniük a fiataloknak? Hol találnak tájékoztatót, jelentkezési lapot a felvételizni vágyók?
– Május 27-én 11.00 órára várjuk őket Békéscsabára, a Jókai Színházba, június 23-án pedig 14.00 órára Budapestre, az Artistaképző Intézetbe (Városligeti fasor 6). A címünket, elérhetőségeinket és minden, a jelentkezéshez elengedhetetlen információt a megtalálnak a szinitanhaz.hu és a circuschool.hu oldalakon az érdeklődők, akiket szeretettel várunk a képzéseinkre! Kérdéseiket a szinitanhaz@biak.hu címen tehetik fel, hívásaikat a +36 20 249 6880-as számon várjuk!