Az Ádámok és Évák Ünnepe országos kezdeményezésre, évtizedekkel ezelőtt indult mozgalom, amelyhez jó néhány éve Békéscsaba is csatlakozott. Tege Antal, a Békéscsabai Jókai Színház színművésze az esemény mozgatórugója, őt kérdeztük az idei tervekről.
– Az Ádámok és Évák Ünnepére a Békéscsabai Jókai Színház Nagyszínpadán május 15-én 18.00 órakor kerül sor kerül sor – természetesen teltház előtt. Mikor, hogyan csatlakozott a Békéscsabai Jókai Színház az országos mozgalomhoz?
– A Magyar Teátrumi Társaság keretein belül elindult Ádámok és Évák programsorozathoz 2011-ben csatlakozott a Békéscsabai Jókai Színház, Józsa Mihály vezetésével. Az idei Ádámok és Évák ünnepének lényege, hogy a város és a megye középiskoláiból jelentkező csapatok megtanulják, bepróbálják, majd előadják Madách Imre: Az ember tragédiája című művének egy-egy színét. A cél az a folyamat, amelyben a diákok olvasás, szövegértés, szövegmondás, cselekvés, együttdolgozás és együttjátszás segítségével jutnak közelebb a mű, a világ, egymás és önmaguk megismeréséhez.
– Milyen izgalmas előadásokra emlékszel vissza az elmúlt évekből?
– Az elmúlt években hihetetlenül színes előadásokat láthattunk. Minden évben az adott tematikához kapcsolódóan a diákok és a felkészítő tanárok valódi színházi előadásokat hoztak létre. Ebből a színes kavalkádból kiemelni egyet nagyon nehéz, inkább az együttjátszás öröme határozza meg a programsorozatot.
– A közelmúltban nem volt lehetőség az Ádámok és Évák Ünnepének megtartására, de idén tavasszal ismét fogadhatjuk az iskolákat. 2023 nemcsak Petőfi-év, nem felejtkezhetünk meg Madách születésének 200. évfordulójáról sem. Kapcsolódik-e az esemény nagy drámaírónkhoz?
– Idén nemcsak azért esett a választás Madách Imre kiemelkedő művére, mert a szerző születésének 200. évfordulója van, hanem azért is, mert ha minden jól alakul, az iskolák által bemutatott színek alkalmasak lehetnek arra, hogy az egész művet előadjuk.
– Újításra, újdonságra számíthatunk-e az idén?
– Az idei évben két újabb díjat is létre kívánunk hozni, amelyek a közösségi médiához kapcsolódnak, ezzel színesítve a programsorozatot. Az egyik A legszórakoztatóbb csapat díja, ez a közösségi médiában való részvételt jutalmazza. A másik pedig Az ember kamerája díj. Ennek elnyeréséhez egy 5 perces videó elkészítése a feladat, ami a próbafolyamatokat mutatja be.