Az egzisztencia születése – Prof. Dr. Gyenge Zoltán, a Szegedi Tudományegyetem dékánja előadása
- 2021. április 12-én, 18 órától.
- Csaltakozzon hozzánk a YouTube-on! Az előadás linkjéért írjon levelet nekünk, a szervezoiroda@jokaiszinhaz.hu -ra.
- Válasz e-mailben küldjük a csatlakozási linket.
Az előadásban a 20. század irodalmát, művészetét és gondolkodását meghatározó egzisztencializmus kezdeteit tárjuk fel. Az egzisztencialista gondolkodás nélkül a múlt század számos törekvése értelmezhetetlen, gondoljunk csak az irodalomra (Camus, Sartre), az egész avantgárd mozgalomra, a szürrealizmusra (Dali), filmre (Buñuel), vagy akár a színházra (Artaud).
Az egzisztencia születése azonban a 19. századra tehető, és döntően két, egymással kortárs, de egymás gondolatait nem ismerő filozófushoz köthető. Ők pedig: Nietzsche és Kierkegaard. Számos olyan kérdést vizsgálunk meg, amely a gondolkodásban addig elhanyagolt vagy nem ismert problémát vet fel, mint például a szorongás, kétségbeesés, elidegenedés, vagy az egyén és tömeg viszonya, a személyesség előtérbe kerülése és megerősítésének vágya egy egyre ridegebb, ellenségesebb világban. Egy biztos: művészet és filozófia soha nem kapcsolódott annyira szorosan egymáshoz, mint e két gondolkodó esetében. Gondoljunk például Kierkegaard világhírű Mozart (Don Giovanni) értelmezésre, vagy arra, hogy Richard Strauss egy Nietzsche műre (Zarathustra) írt zeneművet.
Az előadás képi-, és zenei anyaggal illusztrálja ezt a kapcsolatot, bemutatja a főbb gondolatokat, amelyek talán soha nem voltak annyira aktuálisak, mint jelen századunkban.
Szeretettel várja Önt is: Dr. Gyenge Zoltán