Beatles dalokkal búcsúztatták az évadot a Jókai Színház művészei, zenészek, színészek énekeltek, a képen Liszi Melinda.
2018-ban 66 napon keresztül a 71 tervezett helyett 69 produkció várta közönségét a Körösre épített színpadon a Magyar Teátrumi Társaság szervezésében, melyből a Cervinus Teátrum 14 napon keresztül kínált műsorokat. Két este elmaradt az eső miatt – egy mesejáték és egy Talkshow a víz fölött –, a többi „eső elmosta” programot megtartották később. Az előzetesen kiadott újságban több napon két előadás is szerepelt. Az idei évben 16 színház 35 nagyszínházi produkciót hozott Szarvasra, hogy nyáron a szabadságuk alatt is öregbítsék saját színházuk hírnevét. Köszönet érte minden színház vezetőjének, minden színművésznek. (Galambos Edit írása)
A hivatalos évadnak ugyan vége van, de a színpadon ezután is lesznek programok, mind a Teátrumi Társaság, mind a Cervinus Teátrum szervezésében.
Szabó László, a Magyar Teátrumi Társaság titkára köszöntötte a meghívott vendégeket, a díjazottakat, a nézőket és színpadra kérte Fekete Péter kultúráért felelős államtitkárt, hogy nyissa meg a díjkiosztó gálát. Fekete Péter elmondta, hogy ma este is hozott egy kincset, egy értéket, ami nem más, mint egy könyv, a MTT tagszínházainak bemutatóiról szóló, kritikákat is tartalmazó kötetet. Ebben megtalálható a Csíksomlyói passió, amelyet a Nemzeti Színház mutatott be Vidnyánszky Attila, a Nemzeti Színház igazgatója rendezésében, mely pénteken este a csíksomlyói Nyeregben haza érkezett, ahol huszonötezer néző szíve együtt dobbant, és ott „megállt a levegő”.
A köszöntő után Szabó László nem engedte lemenni Fekete Pétert a színpadról, hiszen mint mondta, az elmúlt években is együtt zárták az évet, ne legyen ez másképpen most sem. Egyben felkérte a kultúráért felelős államtitkárt, hogy adja át a díjakat, az első három „legjobbnak”. A további díjakat a Teátrumi Társaság tagszínházainak igazgatói, rendezői, vezetői adták át, ezzel is jelezve, hogy számukra is fontos a megmérettetés. Díjat adott át Blaskó Péter, az Egri Gárdonyi Géza és Seregi Zoltán, a Békéscsabai Jókai Színház igazgatója, Csasztvan András, a Cervinus Teátrum igazgatója, dr. Szabó Károlyné, a Magyar Teátrum Közhasznú Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója, Kiss József, a Szolnoki Szigligeti Színház rendezője és természetesen Babák Mihály, Szarvas város polgármestere, valamint a kéttagú gyermekzsűri, Mester Dóra és Sinka Dominik is. A Józsa Mihály-díjat ezúttal is Józsa Attila adta át.
Fekete Péter kultúráért felelős államtitkár, korábbi színházigazgató és -alapító a gálán éppen a műsorvezető szerepében.
A díjazottak pedig nem mehettek el úgy, hogy verssel, prózával vagy éppen dallal ne köszöntsék a közönséget. „A díjért meg kell dolgozni” – hangzott el tréfásan. De szebbnél szebb meglepetéseket hoztak a díjazott művészek – a legjobbak –, hiszen csodálatos, felemelő érzés volt hallgatni szavaikat, előadott produkciójukat.
Ebben az évben 13 előadást láthatott a közönség – és a héttagú társadalmi zsűri – a VII. Magyar Teátrum Nyári Fesztivál versenyprogramja keretében. A zsűri tagjai: Babák Mihály, Szarvas város polgármestere, dr. Melis János, Szarvas város címzetes főjegyzője, Paluskáné Udvarhelyi Judit, Szarvas város aljegyzője, Mihaleczné Kovács Mária ny. jegyző, dr. Kutas Ferenc ny. középiskolai tanár, a zsűri elnöke, Gombárné Bata Mária, a Mozgáskorlátozott Egyesület elnöke és Galambos Edit Ágnes. Az idei 13 előadásból 5 gyermekelőadás volt, ezért a zsűri kiegészült két gyermek taggal, Mester Dórával és Sinka Dominikkal, akik mindketten a Cervinus Teátrum gyermekszínészei.
A Magyar Teátrumi Társaság díjai:
– A legjobb előadás díját a My Fair Lady című musical kapta, Békéscsabai Jókai Színház, rendező: Radó Denise;
– Az egyetlen drámai előadás az Ármány és szerelem című musical, Varga Viktor rendezésében „Schiller drámájának korszerű színpadra állításáért” kapott díjat, Cervinus Teátrum;
– A legjobb rendező díját Radó Denise Jászai Mari-díjas színésznő, rendező kapta a My Fair Lady rendezéséért, Békéscsabai Jókai Színház;
– A legjobb mesejáték a Csingiling az erdőben című mesejáték a Turay Ida Színház előadásában, rendező: Nyírő Bea;
– A legjobb női főszereplő Saárossy Kinga Jászai Mari-díjas színművésznő lett, A férjvadász című zenés vígjátékban Coco szerepének megformálásáért, Egri Gárdonyi Géza Színház;
– A legjobb férfi főszereplő Barabás Botond Jászai Mari-díjas színművész a Janika című vígjátékban Balla János szerepének megformálásáért, Szolnoki Szigligeti Színház;
– A legjobb női mellékszereplő Dobó Enikő Függöny fel! című komédiájában Brooke Ashton szerepéért, Kecskeméti Katona József Színház;
– A legjobb férfi mellékszereplő Ragány Misa az Ármány és szerelem és Hotel Menthol című előadásokban Wurm, illetve Bringa szerepének megformálásáért, Cervinus Teátrum;
– A legszebb látvány díját a Cinderella című ExperiDance Produkció érdemelte ki;
– A legígéretesebb tehetség díját két fiatal színművész, Papp Barbara, a Békéscsabai Jókai Színház My Fair Lady előadásában Eliza szerepéért, és Polák Ferenc, a Cervinus Teátrum Ármány és szerelem és a Hotel Menthol Von Kalb, illetve Zsilett szerepéért érdemelte meg.
Polgármesteri különdíjat kapott Bartus Gyula Jászai Mari-díjas színművész Pickering ezredes szerepének megformálásáért.
Seregi Zoltán igazgató különdíja:
– A leghűségesebb néző ebben az évben Zsiga Jánosné lett.
Szarvasi díjak:
– Szarvas Város Képviselőtestületének nagydíját a Hotel Menthol című musical kapta, Varga Viktor rendezése, Cervinus Teátrum.
– Polgármesteri különdíjat ketten kaptak: Bartus Gyula Jászai Mari-díjas színművész a My Fair Ladyben Pickering ezredes szerepének megformálásáért, Békéscsabai Jókai Színház, valamint Kiss Dániel világosító, a technikai háttér színvonalas biztosításáért, Békéscsabai Jókai Színház.
– A Szarvasért Alapítvány különdíját a Zentai Magyar Kamaraszínház Az égig érő fa című mesejátékért vihette haza.
A Vers a víz fölött tematikus est keretében elhangzott előadások közül
– a Józsa Mihály-díjat Földesi Ágnes Villő Lidérc című estjéért kapta, amely formabontó, gondolatébresztő volt.
Az évad befejezéseként igazi csemege várt a nézőkre. A Békéscsabai Jókai Színház Egy nehéz nap éjszakáján címmel nagysikerű Beatles dalokkal hozta lázba a nézőket, amelyek Balázs Csongor, Csonka Dóra, Gábor Anita, Gulyás Attila és Liszi Melinda hangján szólaltak meg – káprázatosan! Az énekeseket élőzenekar kísérte, akik erre az estére álltak össze, Halász Illés – dob, Szűcs Péter – basszusgitár, Rázga Áron – zongora, Berta János – szaxofon, Lovas Gábor – szóló gitár, Balázs Csongor – akusztikus gitár. A rendező Seregi Zoltán volt.
A díjkiosztó gála és a 8. évad tűzijátékkal ért véget.
Csoportkép a díjazottakkal – az évadzáró gála elmaradhatatlan "kelléke" a Szarvasi Vízi Színházban is.
A Newjság és a magam nevében szeretettel és tisztelettel gratulálok a díjazottaknak!
A nézők nevében köszönet jár dr. Szabó Károlynénak, a MT Közhasznú Nonprofit Kft. ügyvezetőjének, Fekete Péternek és Seregi Zoltánnak, mint a Vízi Színház művészeti igazgatóinak a nyári programok megszervezéséért, megtervezéséért, megvalósításáért, köszönet illeti dr. Dósa Zsuzsa művészeti igazgatót és Varga Viktor főrendezőt a Cervinus Fesztivál megszervezéséért, lebonyolításáért. Mindannyian sokat dolgoztak azon, hogy 66 napon keresztül minden szarvasi – és ma már egyre több vidéki néző is – minden napra színvonalas, kulturális előadások között válogathatott. Mert „Szarvason minden nap történik valami”.
Köszönet a nézők nevében a Jókai Színház irányítása mellett működő Színitanház hallgatóinak, hogy nyáron kiszolgálták a nézőket, nemcsak a nézőtéren, hanem a világosító és hangpultok mögött is. Személyes köszönet a két vezetőjüknek, Molnár Edinának és Sallai Zsókának a segítségükért. Végül, de nem utolsósorban köszönet Babák Zoltánnak, a Newjság tulajdonosának, hogy immár ötödik éve helyet adott, hogy napi szinten írhassak a Vízi Színház eseményeiről, képeit adta írásaimhoz.
Galambos Edit
Fotó: Babák Zoltán