2018-ban emlékeztünk Békéscsaba újratelepítésének 300. és várossá válásának 100. évfordulójára. Az ünnepségsorozat tavaly a Jókai Színházban megrendezett gálaműsorral kezdődött és február 2-án este a Szárnyad árnyékában című történelmi játék díszbemutatójával zárult. Az est házigazdája nem is lehetett más, mint Békéscsaba Megyei Jogú Város Önkormányzata.
Szente Béla évfordulós darabjának előadása után a Vigadóban Seregi Zoltán, a színház igazgatója azzal köszöntötte a vendégeket, hogy a méltó megemlékezések lezárásához méltó házigazdára leltek. Külön üdvözölte Szarvas Pétert, a megyeszékhely és Babák Mihályt, Szarvas polgármesterét, valamint Koltay Gábor Balázs Béla-díjas, Érdemes művészt, aki jelenleg a Jókai Színházban rendezi Hitchcock Pszichóját.
Szarvas Péter ünnepi beszédében úgy fogalmazott, hogy „a darab alkalmas arra, hogy visszatérjünk a múltba, 1718-ba, az akkori Csabára, ami az ígéret földjét jelentette őseink számára”.
- Tisztelettel tartozunk azoknak, akik bátran elindultak, hogy új hazát keressenek maguknak, és sosem voltak tétlenek, sosem voltak restek, szorgalmasan dolgoztak: kiásták az Élővíz-csatornát, két templomot, utat, színházat építettek, a háborúban harcoltak, helyt álltak. Nekik köszönhetjük, hogy Békéscsaba nagyszerű település ma is, ahol jó élni. A mi dolgunk, hogy vigyázzunk rá, ehhez kell az erős hit, ami nekik is volt, és a hit megtérült, a várost elindították a fejlődés felé. Erős hit nélkül nem lehet haladni, építkezni, hit nélkül elgyengül a lélek, a kéz. A darab azt is üzeni, hogy közösségben lehet élni, dolgozni, az ember akkor sikeres, ha együttműködik – hangsúlyozta a polgármester, majd megköszönte a szerzőnek, a rendezőnek a szereplőknek az emlékezetes előadást.
A közönség előadás után nagy tapssal jutalmazta a színvonalas előadás szereplőit, és ováció fogadta a színészeket – többek között Tege Antalt, Koleszár Bazil Pétert, Gerner Csabát, Csomós Lajost, Balázs Csongort, Gulyás Attilát, Tomanek Gábort, Földesi Ágnes Villőt, Kovács Editet, Fehér Tímeát, Komáromi Anettet, Nagy Erikát – akkor is, amikor bevonultak a Vigadóba. Seregi Zoltán, az előadás rendezője Horváth Szabolcs műsorvezető kérdésére elmondta, hogy Szente Bélát ő kérte fel a darab megírására, a szerzővel folyamatosan konzultált, aki Tege Antalra írta Jakub Volent szerepét. A színművész erre úgy reagált, hogy az emberségre helyezte a hangsúlyt, amikor felépítette a figurát. A vezető szerepet úgy fogta fel, hogy annyira rossz helyzetben éltek, azon változtatni kellett, és valakinek a csapat élére kellett állni. Hirtelen haragja pedig tehetetlenségéből fakad, és szerette a szerző instrukcióit. Ifjabb Mlinár Pál koreográfus elmondta, hogy a korabeli táncok nem maradtak fenn, azokat rekonstruálni kellett, tudták, hogy honnan jöttek őseink, valószínűleg ezeket a táncokat járhatták. A ruháknál, zenénél könnyebb dolguk volt, mert ott abszolút eredeti, korhű anyaggal tudtak dolgozni.
A köszöntők és a szereplők megszólaltatása közben Csonka Dóra és Gulyás Attila színművész népszerű dalokat énekelt, a zenéről Vozár M. Krisztián gondoskodott.
Különleges, a színdarab hangulatához illeszkedő ünnepi menü emelte az est színvonalát, megkóstolhattuk az „Alföldi folyók kincsét”, „Őseink hagyatékát”, a káposztás-, brindzás-, füstölt csülkös sztrapacskát, az „Isten hozott!” pecsenyét. Természetesen volt csabai kolbász, a Kolbászklub ajándéka. Aki tehette, finom borokat kortyolhatott, desszertnek a „Csabai álom” zárta a sort. A Békéscsabai Szakképzési Centrum diákjai nagyon kedvesen és udvariasan szolgálták ki a vendégeket.
Niedzielsky Katalin
Fotó: Lipták Szabolcs/ A-TEAM