Véget ért a nyár, elkezdődtek az új évad első nagyszínpadi bemutatójának próbái. A Kastély kölcsönbe című vígjátékot a Békéscsabán már jól ismert Radó Denise Jászai Mari-díjas, Érdemes Művész rendezi; a bemutató szeptember 27-én lesz.
„Nekiállunk egy nehéz évadnak” – szólt a 2024/2025-ös évadról Seregi Zoltán igazgató az olvasópróbán, ahol elmondta, Pekár Gyula regényét Kiss József alkalmazta színpadra, amelyet most a rendező némileg átírt.
Radó Denise elárulta: csak kicsit „leporolta” az egykor sokat, de az utóbbi időben nem gyakran játszott darabot; a humort egy-egy helyzetkomikummal megerősítette, egy-egy figurát jobban körvonalazott. „Remélem, hogy a nézők számára így még bájosabb, még szerethetőbb lesz”.
A rendező „bűbájos kis darabnak, vérbeli vígjátéknak” nevezte a darabot, amelyben azért minden karakternek megvan a maga tragédiája. Vígjátékra, nevetésre szerinte azért van szüksége az embereknek, mert „olyan sok veszély között kell életben maradni, amihez egy eszközt ad a színház”.
A filmhez képest más helyszínekkel operálnak: az első felvonás egy elegáns, kicsit mediterrán hangulatú, budapesti szálloda halljában játszódik; a második pedig a kölcsönbe kapott, kissé ódon kastélyban. A rendező a hangulatot szeretné néhány korabeli sanzonnal és dallal „habosítani” – fogalmazott Radó Denise.
A rendező, Radó Denise ismerteti elképzeléseit
A jelmezeket tervező Jászai-díjas Csík György elmondta, korhű 1930-as évekbeli ruhákra gondolt, a férfi jelmezeknél szeretné a bővebb szabású nadrágokat és a szélesebb vállú zakókat felidézni a színpadon. A nehézséget szerinte az jelenti, hogy a darabba vitt zenés jelenetek szinte „önálló életet élnek, amihez külön ki kell találni az öltözéket”. Csík György érdekes feladatnak nevezte a rendező által megálmodott oroszlánszobrot, amely egyszer csak megmozdul. Mint mondta, ezt is neki kell megalkotnia a színház szakembereivel, szobrászaival közösen.
A díszleteket más darabokban, például a tavaly bemutatott A bolondok grófja díszleteinek átalakításával hozza létre Egyed Zoltán.
A Gruber Richárdot alakító Bozsó József elmondta, régen már játszott a darabban, akkor Dr. Vas szerepét alakította (akit most Kopanyicza András játszik). „Óriási öröm, hogy visszatérhetek a történethez, izgatottan várom a próbákat” – közölte.
A történet szerint van egy dúsgazdag külföldre szakadt hazánk fia, Gruber Menyhért, aki hazatér a lányával Budapestre. Az egész családja szeretne egy kis részt abból a híresen nagy vagyonából. De Gruber úr résen van, és szegénynek adja ki magát. És van egy teljesen eladósodott, hajdan szebb napokat látott arisztokrata, Koltay Gábor, aki a fiával Budapesten szórja éppen el a vagyon utolsó pengőit. Természetesen a két fiatal egymásba szeret. Mi kell, hogy a dolgok megoldódjanak? Semmi más, csak egy kölcsönkért kastély!
Csomós Lajos és Kopanyicza András
A főbb szerepeket Csomós Lajos, Csonka Dóra, Papp Barbara, Nagy Róbert, Bozsó József, Lénárt László, Nagy Erika, Puskás Dániel, Csurulya Csongor és Kopanyicza András alakítják.
Közben zajlanak Szabó Magda Kígyómarás című színművének próbái is Pataki András rendezésében. Annak bemutatóját szeptember 13-án, pénteken tartjuk a Sík Ferenc Kamaraszínházban.
Szereposztás:
Gruber Menyhért: Csomós Lajos Jászai Mari-díjas
Mary, a lánya: Csonka Dóra
Koltay Kató: Papp Barbara
Gruber Sándor, ügyvéd: Nagy Róbert
Gruber Richárd: Bozsó József
Koltay Gábor: Lénárt László
özv. Koltayné Stanci: Nagy Erika
Koltay Bálint: Puskás Dániel
Varga bácsi: Csurulya Csongor
Dr. Vas: Kopanyicza András
Gáldy: Falusi Balázs Áron
Továbbá: Koromné Kőrösi Berta, Lehoczki Orsolya, Sallai Zsóka, Korom Gábor,
Horváth Bence II. szh., Rucz Barnabás II. szh., Suhajda Botond II. szh.
Súgó: Roszik Ivett
Ügyelő: Korom Gábor
Díszlettervező: Egyed Zoltán
Jelmeztervező: Csík György Jászai Mari-díjas
Korrepetítor: Galambos Hajnalka
Zenei vezető: Rázga Áron
Koreográfus: Sebestyén Csaba Harangozó Gyula-díjas
Rendezőasszisztens: Sallai Zsóka
Rendező: Radó Denise
Jászai Mari-díjas, Érdemes Művész
Bemutató: 2024. szeptember 27.
Fotók: jokaiszinhaz.hu