Újabb Wass Albert-regényt visz színre a Békéscsabai Jókai Színház
A nyár utolsó napjaiban beindult a nagyüzem az őszi szezonkezdésre a Békéscsabai Jókai Színházban. A társulat egyik része egy Agatha Christie-krimit próbál, másik része olvasópróbán ismerkedett Wass Albert Elvásik a veres csillag című regényének színpadi adaptációjával. Szeptemberben két bemutató is lesz: 15-én és 29-én.
Kedden tartották az olvasópróbáját a Wass Albert regénye alapján készült Elvásik a veres csillag című kétrészes játéknak, amelyről Seregi Zoltán színházigazgató elmondta, folytatása a korábban bemutatott Tizenhárom almafa című műnek. A kettőt eredetileg egymás utáni évadokban szerették volna színre vinni, a koronavírus-járvány azonban felülírta a terveket.
A darab komorabb a Tizenhárom almafánál, de az „ellenállhatatlan székely humor” ebben is benne van – fogalmazott a direktor, hozzátéve, hogy a „csavaros székely észjárás ütközik az elmebeteg, idióta kommunista rendszer kegyetlenségével”.
A regényt a Jászai Mari-díjas Kiss József alkalmazta színpadra, aki rendezi is a darabot. Az olvasópróbán úgy fogalmazott: ő már hazajön Békéscsabára a családja körébe.
Kifejtette, a darab valóban drámaibb a Tizenhárom almafánál, rendezőként erősebben kell fogni a gyeplőt, hogy a végkifejlet ne legyen túl tragikus, de ne is menjen el a cirkuszi komédia irányába. A cél „mindenféle módon a besötétedő világot kinyitni, megemelni, művészettel csodálatosabbá tenni” – mondta.
Véleménye szerint a főszereplőnek, Tánczos Csuda Mózsinak olyan „elképesztő lelki ereje van, ami magával ragadja az embereket, ellenséget is baráttá tesz egy pillanat alatt”. Ezt, akárcsak a székely furfangot és bátorságot, érdemes lenne „megtanulni, vagy legalább értékelni az anyaországi magyaroknak is” – fogalmazott.
A történet 1946 tavaszától 1957-ig követi nyomon Mózsi és családja életét.
A díszletet a Jászai-díjas, Érdemes Művész Horesnyi Balázs tervezi, aki a Tizenhárom almafa díszletét használja, de annak bábszínházi, komédiás vásári elemei nélkül. Két fő helyszínt képzelt el: egy nyári virágos rétet állít szembe egy Golgotához hasonlító, fenyegető szobával, „ahonnan már csak egy irányba vezet az út” – mondta el az olvasópróbán.
Igaz-Juhász Katalin jelmezei viszont teljesen eltérnek az előzmény-darab stilizált, archaikus jelmezeitől; realisták lesznek, de majd’ mindenki kap egy-egy eltúlzott részletet, egy nagy bajuszt, pocakot vagy furcsa hajat.
Cári Tibor zeneszerző a Tizenhárom almafa motívumvilágát idézi vissza dallamaival.
A főszerepet most is Tege Antal játssza, aki néhány percet kivéve végig a színpadon lesz, ami nagyon komoly színészi teljesítményt igényel. A művész elárulta: korábban megkapta a szövegkönyvet, és elolvasta a regényt is.
Feleségét most Liszi Melinda alakítja. A szereplők többsége több karaktert alakít, ahogyan azt a Tizenhárom almafában is tették. A főszereplők mellett Bartus Gyula, Czitor Attila, Szabó Lajos, Jancsik Ferenc, Szőke Pál, Tomanek Gábor, Csurulya Csongor, Szabó Zoltán, Kopanyicza András, Balázsi Róbert, Lévai Attila, Borák Péter és Kintner Nikolett láthatók.
A bemutató szeptember 29-én lesz a Sík Ferenc Kamaraszínházban.
A másik bemutató – amely az előző évadról átcsúszott Agatha Christie-regény, a Gyilkosság meghirdetve színpadi változata lesz – szeptember 15-én látható majd. A darabról ITT olvashatnak bővebben, ITT pedig interjút láthatnak Felkai Eszter Jászai Mari-díjas művésszel, a darab főszereplőjével.
De még előtte, szeptember 9-én 16.30 órától nyilvános évadnyitó társulati ülésre várjuk a színházkedvelő közönséget a teátrum előtti térre!