A Békéscsabai Jókai Színház Kakukkfészek-előadásán Randle McMurphyt Csomós Lajos alakítja. A szerepformálásról, a karakter kialakításáról és persze magáról az előadásról beszélgettünk, amit most utoljára még Szentesen láthatnak nézőink.
– McMurpy egy börtönből, a kényszermunkáról kerül az elmeosztályra. Tudjuk, hogy mit követett el, és aztán miért helyezték át?
– McMurphy piti kis gengszter, amolyan csínytevő, legfeljebb a rablásig megy el. Egy fiatalkorú lány megrontásáért ítélik el, pedig a lány azt mondta neki, hogy már elmúlt tizennyolc. Nagyon szeretné elkerülni a kényszermunkát, ezért előad valami mutatványt, amiért úgy gondolják, hogy pszichiátrián a helye.
– Egész gyanútlannak tűnik, azt hiszi, van esélye nyerni Ratched ellen. Olyan jópofa srác, aki nem fél egy kicsit lezserebbül értelmezni a szabályokat…
– Én is így látom, de azért eléggé önző McMurphy. Bekerül az intézménybe, úgy akarja formálni, ahogy neki jó. Rájön, hogy amit művel, az tetszik a betegtársainak. Egy pici társadalom alakul itt ki. A doktorról nem sokat tudunk, ő lehet a kormányfő. A főnővér a hivatalnok, az ápolók meg a rendvédelem. McMurphy ezt a társadalmat akarja bomlasztani. Aztán észreveszi, hogy ez tetszik a bennlakóknak. Rájön, hogy a nővér nem a gyógyulásukért küzd, hanem szabályokat alakít ki, McMurphy pedig ezeket akarja lerombolni. Kártyapartit szervez, nézni akarja a kosárbajnokságot a tévében. Ratched viszont egyeduralkodó, az elektrosokk-kezeléseket is ő javasolja, nem az orvos, és persze meg is tudja indokolni. Amíg McMurphy fizikálisan nem bántalmazott senkit, addig nincs joga elektrosokkot elrendelni, így aztán provokálja is McMurphyt. Ratched passzív agresszív – de ez McMurphyvel nem működik.
– Van egy olyan pont, amikor McMurphy rájön, hogy innen nincs visszaút.
– A legvégén van az a pont. McMurphy törekszik rá, hogy fizikálisan ne bántalmazzon senkit. Elnézést is kér mindenért. De miután Ratched provokálja, elkapja a nővért és fojtogatja.
– Az utolsó összecsapás után aztán gondolkodásra képtelen emberi roncsként láthatjuk viszont. Mi irritálja benne olyan nagyon a főnővért?
– Ratched nővérnek van valami frusztrációja a férfiakkal kapcsolatban. Úgy tűnik, hogy nem tud társas kapcsolatban élni velük, bár van egy pontja a darabnak, amikor ez nem tűnik lehetetlennek. Ami a magánéletben nem sikerül, azt visszaveszi a munkája során. Lehet, hogy a férfi és a női hierarchia csap össze. Észreveszi azt is, hogy azok a szabályok, amelyek jól működnek a többiekkel kapcsolatban, McMurphyt egyáltalán nem tudják korlátozni. A férfi mindenféle programokat talál ki, ez nem tetszik a nővérnek. Ratchedet felháborítja, hogy beleszól a gyógyítási módszereibe. Pedig McMurphy csak jól akarja magát érezni.
– Ahányan vagyunk, annyiféleképp értelmezzük a darabot. Számodra mi a mű üzenete?
– Az emberi kapcsolatok, azon belül McMurphy és Bromden barátsága a legfontosabb. McMurphy rájön, hogy az indián hall, egy másik alkalommal pedig, hogy tud beszélni. A sorsuk is összeforr. Bromden látja McMurphy sorsát, mert az apja is átesett ezen: a saját igazáért lázadt, de őt is lesokkolták. Többször is figyelmezteti McMurphyt, de hiába: a férfi a vesztébe rohan. A kapcsolatuk egyre mélyül, együtt is sokkolják őket. Vigyáznak egymásra, személyükben két szabad lelkű ember találkozik. Afféle apa-fia barátság alakul ki köztük. Együtt akarnak szabadok lenni, végül csak Bromden menekül el: inkább megöli McMurphyt, mint hogy az csak vegetáljon. Kitöréséhez azonban azt a módszert használja, amit a barátja talál ki: elmenekül kettejük helyett.
Szilágyiné Szabó Ágnes