Az újságíróként és színikritikusként tekintélyes nevet szerzett Niedzielsky Katalin volt a vendég hétfőn este a Művész Kávéházban, ahol Élt, halt a színházért – Gyulai találkozások Sík Ferenccel című kötetét mutatta be a Kállai-díjas Kadelka László.
A Nemzeti Színház főrendezőjével, a Gyulai Várszínház művészeti vezetőjével a nyolcvanas, kilencvenes években készített interjúkat, kritikákat adja közre könyvében a szerző. A válogatás a békéscsabai születésű Kossuth-díjas művész életébe, színházi ars poeticájába, közéleti szerepvállalásába, egy emlékezésre méltó korszak kulisszái mögé, értékeibe nyújt betekintést. A beszélgetés során személyes történetek, régi emlékek idézték meg Sík Ferenc alakját, szóba került színházelmélete, felfogása, a művészet társadalmi szerepvállalása, jelentősége a rendszerváltás előtti és utáni években. Felmerült többek között témaként a színészképzés elindítása Békéscsabán, ami ugyancsak Sík Ferenc nevéhez fűződött, akinek határozott véleménye volt az oktatásról, a pálya veszélyeiről.
– Az újságíró dolga nemcsak a tényközlés, hanem a napi aktualitáson túlmutató értékközvetítés is. Fontos a múlt értékeinek átadása, meghatározó alkotók munkásságának megismertetése a fiatal nemzedékekkel – hangsúlyozta Niedzielsky Katalin.
A kávéház nagytermét zsúfolásig megtöltő közönség nagy érdeklődéssel hallgatta a több mint egy órás beszélgetést. Niedzielsky Katalin színháztörténeti, kritikusi fejtegetéseit Kadelka László személyes emlékei, kulisszatitkai színesítették. Egy tartalmas, hangulatos esti beszélgetéshez persze nem mindig elég a jó szerző, fontos a megfelelő partner is. Ennek az elvárásnak tökéletesen megfelelt az est házigazdája, Kadelka László, aki a tőle megszokott felkészültséggel faggatta vendégét, hiszen maga is majd' 25 évig volt munkatársa Sík Ferencnek, a Nemzeti Színházban. Kovács Edit színművésznő olvasott fel részleteket a könyvből, előadásával és személyes emléke felidézésével emelte az est színvonalát.
„Az újságírói pályán az egyik legszebb dolog, hogy csodálatos emberekkel találkozunk, akiknek szavait tovább adhatjuk, életük, munkásságuk megismertetéséhez hozzájárulhatunk. Sík Ferenc halála óta felnőtt egy nemzedék, amelynek tagjai talán nem is hallottak a Kossuth-díjas művészről, a Nemzeti Színház főrendezőjéről, a Gyulai Várszínház művészeti vezetőjéről, nem látták az előadásait. Ezért is fontos emlékezni és emlékeztetni, hogy ne legyen kérdés, miért neveztek el róla tantermet és kamaraszínházat Békéscsabán” – áll a szép kivitelű könyv fülszövegében.
Az Élt, halt a színházért – Gyulai találkozások Sík Ferenccel című könyv Barabás Ferenc grafikusművész munkáját dicséri, és a Typografika Kiadó gondozásában jelent meg. A színházszerető közönségnek értékes, hasznos olvasmány a Jókai Színház szervezőirodájában megvásárolható.
-szkv-
Fotó: A-Team/Ignácz Bence