Varga Miklóssal, A Megfeszített főszereplőjével beszélgettünk.
– Az Ön hangján szól a fejünkben az István, a király, és húsz éve hallhatjuk a Mester szerepében is. Sok-sok tapasztalattal rendelkezik előadóművészként, hogy látja, miben más, miben új ez a békéscsabai Megfeszített?
– Nem mondanám, hogy új. A beszélgetésünk előtti percekben is ezt az előadást néztem. A Margitszigeten és Csíksomlyón is játszottuk, játszottam, most ismét részese lehetek a darabnak. Pályafutásom egyik legszebb szerepeként tartom számon. Sokan kötik hozzám az István, a királyt, de érzelmileg a Mester érint meg igazán.
– Nemrégiben komoly hangszálproblémája volt, a rajongói aggódtak az egészségéért. Nem tűnik merész lépésnek ilyen mértékű terhelés, a mi kilenc előadásunk és a többi fellépés?
– Az hála Istennek a múlté! Tavaly novemberben történt: túlterhelt a színház, a koncertek, a szervezetem pedig jelzett. A hangszál egy nagyon vékony izom, kiderült, hogy bevérzett. Három hónapos pauza következett, sem énekelni, sem beszélni nem szabadott, de ezzel elkerülhettem a nagyobb bajt, a műtétet. Márciusban vadonatúj CD-t énekeltem fel, a zenész kollégák azt mondták, hogy soha olyan jól nem szólt a hangom.
– A rockopera nagyon fiatal műfaj. Mit gondol, alkalmas arra, hogy a fiatalok történelmi és erkölcsi nevelését kiegészítsük vele?
– A rockopera a rockzenére épül, a XX. és XXI. század legerőteljesebb kifejezőeszköze, szerintem minden fiatalt megfog. Ennek segítségével lehet az ifjúságot nevelni, befolyásolni.
– Hallottam olyasmiről, hogy a tanulóknak történelem órán az István, a király alapján mutatták be első uralkodónk trónra lépésének válságos pillanatait.
– A gyerekeim hazahozták a történelemkönyvüket, amiben ott volt a fényképem az István, a királyból. (nevet)
– Kiveszi a részét a koronavírus elleni védekezésből, mértékletességre figyelmeztet, óva int. Ön szerint biztonságos egy színházi előadás?
– Nagyon fegyelmezettnek kell lennünk, hogy a még nagyobb bajt elkerüljük. Szeptember 25-én lesz A Megfeszített bemutatója a Jókai Színházban. Okkal-móddal tart tőle az ember, hogy be tudjuk-e mutatni a darabot. Márciushoz képest nagyon sokat tapasztaltunk. Ha az előadáson mindenki komolyan veszi a védekezést, felveszi a maszkot, akkor szerintem meg tudjuk tartani az előadásokat.
– Milyen dalokat, friss szerzeményeket hallhatunk a közeljövőben Öntől?
– Szeptember 15-én jön ki a vadonatúj albumom Ébredés (száz év magány után) címmel, a trianoni évfordulóhoz kapcsolódva. Ezek a dalok nem a nemzeti sérelmeinkről szólnak, hanem a helytállásról: bár szerettek volna eltüntetni bennünket, mégis itt vagyunk, a magyar nemzet életképes, helye a van a Kárpát-medencében. Ezért születtek a pozitív hangulatú dalok, mert itt van a helyünk.
(Szilágyiné Szabó Ágnes)