A Bernarda Alba háza című Lorca darab díszbemutatóját megtisztelték jelenlétükkel a Békéstáji Művészeti Társaság tagjai. Színházunk törekvése, hogy összefogja a különböző művészeti ágakat, kiváló szakmai és baráti viszonyt ápolunk ezen ágak helyi képviselőivel. A társaság alelnöke, egyébiránt színházunk festőtárának vezetője, a Magyar Teátrum díjas Gnandt János festőművész. A bemutató előtt Fekete Péter rövid szakmai beszélgetésre invitálta a helyi képzőművészeket Székely László Kossuth-díjas díszlettervező társaságában.
A baráti hangulatú tanácskozáson Fekete Péter, a Jókai Színház igazgatója elmondta, hogy szeretné szorosabbra fűzni a színház és a képzőművészek kapcsolatát: megalapítaná (nevezzük így), a „Munkácsy Páholy”-t a helyi alkotókkal.
„Bármikor, amikor színházunkat meg szeretnék látogatni valamelyik művész kollégájukkal, családtagjukkal, ez a páholy ingyen és bérmentve rendelkezésükre áll. Ezt a páholyt az Ön tagjaik bármikor igényelhetik. A vendégeiknek bemutatnánk a színházunkat, sok szeretettel megvendégelnénk egy koccintásra a színész klubba, ahol a színészekkel is lehet találkozni, egy jó szót váltani, esélyt adni arra, hogy inspirációt adjanak egymásnak. Cserébe azt szeretnénk, hogy kialakuljon egy viszony, szeressék a színházat. Az álmaimban szerepel, hogy ebből a „Munkácsy Páholy”-ból megnéznek egy előadást, ami ihletet ad, papírra vagy vászonra kerül egy kép, aminek köze van a színházhoz. Az így születő műalkotásoknak kiállítási felületet biztosítanánk: kialakítanánk egy kortárs galériát. Örülnék, ha megszületne például egy Kara Tünde portré vagy fölkerülne a falra egy olyan Lear király ihletésű kép, amelyik aztán a mi közönségünknek, a békéscsabai nézőknek, valamit ismételten tud adni. Ez egyelőre csak egy álom, egy lehetőség, egy gondolat, de mi a színház oldaláról megnyitunk egy kaput.” – mondta az igazgató.
A társaság elnöke, Lonovics László festő- és grafikusművész üdvözölte az ötletet.
„Először is köszönjük ezt a jobb kezet, mindenfajta együttműködésnek hívei vagyunk. Bár nem egyeztettük és nem beszélgettünk még egymással erről a társasági tagokkal, de úgy gondolom, biztosan megtaláljuk az összefogás módját. Mi is keressük a lehetőségeket, nyáron például ki szoktunk menni a Szent István térre és ott festünk, a Munkácsy évforduló kapcsán is készültek képek. Köszönjük a színház meghívását, melynek világa, az irodalom világa mindenképpen inspiráló lehet. Hogy aztán ki, és hogyan teszi majd ezt, az mindenki egyedi alkotói módszerétől függ."
A társaság tagjai a díszbemutató után a Vigadóban megrendezett fogadáson is maradtak, tovább beszélgettek, egyeztettek. Valami elkezdődött…