Darvasi Lászlót, a kortárs magyar próza egyik legismertebb, jellegadó alkotóját látta vendégül a Békés Megyei Jókai Színház és a Körös Irodalmi Társaság 2009. október 1-jén.
Tíz évvel a hatalmas külföldi sikert elért A könnymutatványosok legendája című regény megjelenés után Darvasi idén az ünnepi könyvhétre, új nagyregénnyel jelentkezett. A Virágzabálók egy varázslatos Alföld-regény, a mű az áradó folyók fenyegetettségében élő emberek, a zárt közösségek mítoszát teremti meg. Miközben a Virágzabálók egy történelmi szerelmesregény is, az őt megszerezni akaró férfiak között vergődő Pelsőczy Klára százötven évvel ezelőtti történetét meséli el. A sztárszerzővel Szabó Tibor Benjámin, a Bárka szerkesztője beszélgetett.
„Inkább sok történet és sok történet hiánya s az ezekből adódó tökéletlenség adhat végül valamiféle benyomást a regényemről” – fejtegette a szerző, amellett téve le a garast, hogy az elmondott történetek és a nem elmondottak egyformán fontosak. A Virágzabálók nemcsak a történetmondás regénye, háttere is történeti-történelmi, s ezek éppoly fontosak, mint a többféle perspektíva, nemkülönben a valóság és a mítosz keverése.”
A szerkezetépítés kulisszatitkaira kérdezve kiderült, hogy a párhuzamosan készülő fejezetek gyakran inkább maguktól íródtak, és a többször hangsúlyozott termékeny bizonytalanság uralta mindvégig a szereplők sorsát az írás során is.
Ehelyütt derült ki, hogy Darvasi az Élet és Irodalomnak másfél évtizede belső munkatársa (Szív Ernő néven írt tárcái is itt indultak) és Szegeden vált íróvá, újságíróvá. Szív Ernő hírlapíró alakjának ihlető forrása: “Néha szinte deklaratív módon is szembehelyezkedik az úgynevezett irodalmi élettel: kifigurázza a kritikus munkáját és a bölcsészeti szemináriumok diskurzusait, és bejelenti azt az ambícióját, hogy ő szeretne lenni Magyarország legrosszabb írója.”
Egy jó hangulatú esti beszélgetéshez nem mindig elég a jó szerző, ehhez megfelelő partnerre is szükség van. Ennek az elvárásnak tökéletesen megfelelt az est házigazdája, Szabó Tibor Benjámin, aki a tőle megszokott felkészültséggel és humorral faggatta a József Attila-díjjal és a Magyar Köztársaság Babérkoszorújával is kitüntetett kortárs írót.
Nehéz volna megmondani, kit mivel tartott több mint másfél órán át a szerző a bűvöletében, de annyi bizonyos, hogy az irodalmi est résztvevői a felolvasásokat és a dedikálást követően is szívesen maradtak volna még…
A következő összejövetelre október 26-án kerül sor Magyar Irodalom Kárpátalján címmel, ahol az EGYÜTT című folyóirat szerkesztőivel és munkatársaival találkozhatnak az irodalombarátok.
További részletek a Bárka oldalán itt.