Hét iskola száz hallgatója Békéscsabán
-Azért találtuk ki négy évvel ezelőtt a SZINT-et, a Színiiskolák Nemzetközi Találkozóját, hogy összejöjjünk és együtt jól érezzük magunkat. A rendezvény célja, hogy megmutassuk, mit tudunk, és megpróbáljuk ellesni egymástól a máshol is hasznosítható módszereket, stílusokat. – Ezekkel a szavakkal köszöntötte Seregi Zoltán, a Békéscsabai Jókai Színház igazgatóhelyettese, a Színitanház vezetője pénteken délelőtt az Ibsen Ház udvarán a fiatalokat, akik a Harruckern János Közoktatási Intézmény, a házigazda színház és iskola közös programjára érkeztek.
Ez már a negyedik alkalom, hogy hét iskola száz diákja játszik és tanul együtt május 1. és 4. között Békéscsabán. A nemzetközi fesztiválon, amelynek elsődleges célja a kapcsolatteremtés, egymás módszereinek megismerése és elsajátítása, a hazai oktatási intézmények mellett Szerbiából és Ukrajnából is részt vesznek növendékek.
Mint egy rendes nemzetközi programon és a hagyományoknak megfelelően, most is először ukrán, majd angol nyelven tolmácsolták a fiatalok Seregi Zoltán megnyitóbeszédét és a munkával kapcsolatos információit.
– A színházművészet nemzetközi, mégis minden nemzet színjátszása visel magán egyedi jegyeket; s ha összehasonlítjuk a különböző országok színházait, jelentős különbségeket fedezhetünk fel. Az a feladatunk, hogy ezek a nemzeti sajátosságok is bekerüljenek az oktatásba is, ezekre szeretnénk itt figyelni. Egymástól tanulni – ez a fesztivál célja. Az új élményekkel, tapasztalatokkal természetesen mindannyian gazdagodunk, színészek, színházak, de utána gazdagodik a közönség is.
Az igazgatóhelyettes felhívta a csoportok figyelmét arra, hogy a fesztivál az Ibsen Ház éttermében és udvarán zajlik, mivel a színházban a Koldusopera főpróbáit tartják.
A Kijevi Színművészeti Egyetem, a Lvovi Nemzeti Egyetem, az Újvidéki Színművészeti Akadémia szerb és egy magyar színész osztálya, a Kaposvári Egyetem első éves színész hallgatói, valamint a Gór Nagy Mária Színitanoda növendékei négy nap alatt a Színitanház hallgatóival együtt mutatják be vizsgadarabjaikat, workshopokon vehetnek részt. Kerekes Judit koreográfus például modern táncra oktatja a hallgatóit, a cirkusz világába avatja be a fiatalokat André Roland és Kecskés György, Olesandra Oliinyk Figyelem és hallás címmel tart workshopot. A fesztivál munkáját Kadelka László ügyelő stage managerként segíti.
Május elsején este, a csapatok érkezése után – „bemelegítőként” – a Musical mániát adták elő a vendéglátók. Az ünnepélyes megnyitót követően máris lehetett jelentkezni a különböző workshopokra, amelyek délelőtti programok. A cirkuszosok többek között függönymászást, zsonglőrködést, akrobatikát ígértek, s elsőként kezdték el a foglalkozást. A délután és az este hagyományosan az előadásoké. Az újvidékiek két produkciója került színpadra pénteken délután, este Lope de Vega Az irigy kutya című darabját mutatták be a lvovi Nemzeti Egyetem hallgatói. A szombati műsorban délután Gogol Háztűznézője szerepel a kijeviektől, este Az ember tragédiája Gór Nagy Mária színitanodásaitól, utána a jam session keretében bárki felléphet, aki akar „magából mutatni valamit”. Vasárnap délelőtt a kaposvári színészképzésbe adnak betekintést bemutató órán, közös mozgással. Délután
Rákos Anyasiratóját és Beckett Töredékek című darabját mutatják be a fiatalok, és a Színitanház design tagozata különleges divatbemutató tart.
A fesztivál méltó zárásaként a résztvevők Brecht Koldusoperájának főpróbáját tekinthetik meg vasárnap este. A bemutató érdekessége, hogy Katkó Ferenc színművész rendezi, és ez a Kijevi Színház-, Film- és Televízióművészeti Nemzeti Egyetem rendezőszakos hallgatójának vizsgaelőadása.
N. K.