Kiváló Hunyady-előadás Békéscsabán – A három sárkány, avagy a három nagynéni című előadásról Szilágyiné Szabó Ágnes írását olvashatják
A Békéscsabai Jókai Színház Hunyady Sándor vígjátékával, A három sárkány, avagy a három nagynéni című darabbal zárja az évadot. Katkó Ferenc rendezői víziója könnyed, humoros előadást emel a színpadra, melyet élő zene kísér, és hangos képregényként bontakozik ki a pompás, múlt század eleji történet. A darab középpontjában Csaholyi Balázs (Csomós Lajos) áll, a nyírségi birtokon élő úr, aki közismerten nagy lókötő, és hajlamos két kézzel szórni a pénzt. Nővérei, akik nemcsak a kalapot, hanem – jelképesen – a nadrágot is hordják: Júlia (Kovács Edit), Katalin (Liszi Melinda) és Zsófia (Nánási-Veselényi Orsolya) rajta tartják a szemüket özvegy bátyjukon, aki a portáról sem teheti ki a lábát, és az első jelenetben csehovi figuraként hosszú hálóingben és csizmában tölti idejét. Már az előadás elején levéláradat zúdul a „három sárkányra”: kiderül, hogy ifjabb Csaholyi Balázs, a joghallgató (Bartus Botond) is adósságokba verte magát a fővárosban, és előbb segítségért könyörög nagynénjeinek, majd apjához hasonlóan öngyilkossággal fenyegetőzik. A nővérek idősb Balázst küldik Pestre, hogy állítsa vissza a család renoméját. Budapesten egy régi-új világ tárul fel előtte, a kicsit megkopott szecesszió, ahol „fiáker sincs már, egyenest autómobilba kell ülni”, s a frakkban feszítő úr megismerkedik Annával, fia szerelmével, a gyönyörű színésznővel (Csonka Dóra). Balázs azonban eredeti célját azonnal sutba dobja, és a gyönyörűségtől ájultan a legvadabb mulatozásba merül.
Csaholyik, ha összeülnek (Csomós Lajos Jászai Mari-díjas és Bartus Botond)
A darab humora a Csaholyi testvérek közötti feszültségből ered. A nővérek gondoskodóak, ám szigorúak is, Balázs pedig lázad takarékos testvérei gyámsága ellen. A komikus helyzeteket fokozza a vidéki élet és a budapesti pezsgés ellentéte, valamint megtudhatjuk, hogy öregember nem vén ember, és hogy a fiataloknak bőven van mit tanulni az idősebbektől – igen, még dáridózásban is. Csomós Lajos karizmatikus alakítást nyújt Balázsként, személye kiváló választás volt a szerepre.
Sárkányok akcióban (Kovács Edit Jászai Mari-díjas, Nánási-Veselényi Orsolya és Liszi Melinda) Csaholyiék lakásán
A három nagynénit megformáló Liszi Melinda, Kovács Edit és Nánási-Veselényi Orsolya jól kidolgozott, egyénített karaktereket hoz létre, akik egyszerre szerethetőek és mulatságosak. Nem marad el mögöttük a dr. Kempelen Józsefet alakító Tege Antal sem, aki az extravagáns Balázs mellett a józan kisembert alakítja, maximális humorral.
A három sárkány, avagy a három nagynéni egyszerre szórakoztató és elgondolkodtató előadás, ugyanakkor – a rendező, Katkó Ferenc találó megállapítása szerint – a szerző, Hunyady Sándor életének egy-egy részletét is felvillantja.
Impozáns díszlet, szemet gyönyörködtető jelmezek
(Kovács Edit, Nánási-Veselényi Orsolya, Csonka Dóra, Liszi Melinda és Csomós Lajos)
Egyed Zoltán szecessziót idéző díszletei (mintegy a tervező védjegyeként) kontúrosak, Kiss Kata jelmezei pedig stílusban tartottak, élénk színűek – a hölgy nézők legnagyobb örömére, akik bizonyára rajta felejtik a szemüket a gyönyörű ruhákon és cipőkön.
A zenekar a helyén van
Schäfer Szilveszter – hegedű, Gera Gábor – harmonika, Bohák Endre – brácsa, gitár és Marjovszky Endre – nagybőgő
A hangulatot ifjabb Mlinár Pál koreográfiája és Schäfer Szilveszter zenekarának élőzenéje teszi teljessé – szeretnénk táncra perdülni az ismerős melódiákra. A humoros cselekmény, a szerethető karakterek és a kiváló színészi játék garantáltan elnyerik a közönség tetszését.
A képeket az A-Team / Nyári Attila készítette
Szilágyiné Szabó Ágnes