Molnár Ferenc Liliom című színdarabját a következő évad első nagyszínpadi premierjeként, október 4-én mutatja be a Békéscsabai Jókai Színház. Az előadást – Katkó Ferenccel a címszerepben – Köllő Miklós rendezi.
Elsősorban magyar klasszikus szerzőket kínál a 2019-2020-as évad, ilyen Molnár Ferenc, a XX. század egyik legsikeresebb írója, aki magyarként Amerikában is hírnevet szerzett – mondta köszöntőjében Seregi Zoltán igazgató a sajtónyilvános olvasópróbán május 24-én a Vigadóban. A Liliom című darabot különleges alkotásnak nevezte, amely „nem társalgási vígjáték, izgalmas filozófiai síkon is játszódik”.
Köllő Miklós rendező mondandóját azzal kezdte, hogy Molnár művei közül a Liliom a kedvence, ez a legproblematikusabb műve a Mesternek, amelyhez sok rosszindulatú megjegyzés fűződik, először megbukott, utána viszont világsikert ért meg.
- Sokféle koncepcióban sokféle bemutatója volt már a Liliomnak Magyarországon, sokan igyekeztek modernizálni, aktualizálni a darabot, mindezzel nem akarok foglalkozni – jelentette ki a rendező. – Gyönyörű, őszinte, tiszta előadást akarunk színre vinni, amely lezár egy korszakot, a XIX. századot, amelyben volt még érzelem, becsület, tisztesség. A meg nem alkuvás korszakában hősünk megmártózik a bűnben, de igazságosnak érzi, azért tette, hogy a gyermekét jól fel tudja nevelni. Érzelmekre ható, emóciókban gazdag, de nem szentimentális előadás lesz a miénk, mert ma hiány van érzelmekből, kezdjük elfelejteni azt, hogy férfiből, nőből vagyunk, hogy mindennek ára van.
Az alcímet – külvárosi legenda hét képben – fontos műfaji meghatározásnak nevezte a rendező, mint mondta, Molnár életében, munkásságában fontos szerepe volt a Városligetnek, a mutatványosok különös világának. A vurstlit úgy jellemezte, mint ami a letűnt kor utolsó kedves-bájos szélhámosságaiból állt, ahol még komolyan senki nem vert át senkit.
Elhangzott, hogy a Liliom egy meséből született, amelyet a szerző vasárnapi tárcaként a Pesti Naplóban kezdett el írni.
Köllő Miklós hangsúlyozta: az előadás végén olyan pozitív pirulát nyújtanak át a nézőnek, amely arról szól, hogy érdemes élni.
Liliom szerepét Katkó Ferenc játssza, Juliét Köböl Lilla, Mariét Veselényi Orsolya. Ficsúr Czitor Attila lesz, Muskátné Kovács Edit (Jászai Mari-díjas), Hugó Csurulya Csongor. De a főbb szerepeken kívül még a társulat több tagja, a Színitanház hallgatói, táncosok és artisták is szép számmal fellépnek az előadásban.
Köböl Lilla, akinek kislánya, Katkó Irina Lilla kétéves, hosszabb szünet után játszik újra, és elárulta, hogy már egy ideje kacérkodik a visszatérés gondolatával, hiányzott neki a színpad.
- Ez egy olyan előadás, olyan gyönyörű szerep és szakmai csapat, amit nem lehet kihagyni. A kislányunk március közepe óta bölcsődébe jár, szívesen megy és nagyon jól érzi ott magát, nyugodtan jöhetek dolgozni. Ha szükséges lesz, a nagymamája fog vigyázni rá.
Székely László, a Nemzet Művésze, Kossuth-díjas, Érdemes Művész alkotja az előadás díszletét, amelynek lényeges eleme egy komédiás ponyvasátorra emlékeztető függöny lesz. A jelmezeket Vesztergombi Anikó tervezi, a koreográfiát Preisinger Éva.
Niedzielsky Katalin
Fotó: Ignácz Bence/ A-TEAM