Elkezdődtek a Lehár Ferenc által egy évszázada írt Péter és Pál Lustaországban meseoperett olvasópróbái színházunkban. A február 27-re tervezett ősbemutatón kiderül: nem mindig az a legjobb választás, ami első ránézésre tűnik – ígéri Bozsó József rendező.
Seregi Zoltán igazgató az olvasópróbán azt mondta: „egy tanulságos, napjainkban különösen is aktuális történet, amelyben jó kis szerepek vannak, a zenéje pedig nem lehet rossz, hiszen Lehár Ferenc írta”. Hozzátette, egy évadban négy gyermek- és ifjúsági darabot mutatnak be, idén ez lesz a harmadik.
Bozsó József elárulta: négy gyerekdarabot rendezett már Békéscsabán, de most egy kicsit jobban izgul a szokásosnál, mert ez „lényegében egy ősbemutató lesz”.
Kifejtette, a darabot több mint egy évszázada írta a fiatal Lehár Ferenc, a német nyelvű művet és a kották egy részét Nagy Ibolya primadonna találta meg, aki összefogott a komáromi Lehár Ferenc Társulat vezetőjével, a néhai operettszerző hagyatékát őrző és ápoló Klemen Teréziával. Lefordították, dramatizálták a művet, megírták a hiányzó zenerészeket, dalszövegeket, és felkérték Bozsó Józsefet, hogy rendezze meg Komáromban.
A rendező akkor döntötte el, hogy átírja a művet kifejezetten a Békéscsabai Jókai Színház nagyszínpadára. Hozzáírt egy-két dalt is, a szöveget ugyanakkor némileg lerövidítette az eredetihez képest – árulta el.
Bozsó József elmondta, az eredeti darab négyszereplős: a két fiú mellett az anya és az apa alakít minden figurát. A nagyszínpad adta lehetőséggel élve ő több szereplővel játssza a darabot, sőt, néhány figurát ő talált ki; és voltak – a Jó és a Rossz tündér például –, akik az eredeti darabban nem „találkoztak” volna, most viszont még harcolni is fognak.
A rendező szerint a darab üzenete az, hogy olykor kiderül, ami jónak tűnt, nem feltétlenül az; és a döntéseinkért vállalni kell a felelősséget. Lustaországban például csak enni-inni és lustálkodni lehet, játszani, futkározni viszont nem. Így az ide kerülő két fiú, Péter és Pál hamar elkezdenek unatkozni.
A főszereplők, Péter és Pál, azaz Szász Borisz és Falusi Balázs Áron, a háttérből Bojczán István “felügyeli” az olvasópróbát
Az idősebb, csínytevőbb, ámde vezető típusú Pált Szász Borisz játssza majd; az eddig a Jókai Színházban elsősorban rendezőasszisztensként bemutatkozó Falusi Balázs Áron pedig a fiatalabb, szelídebb, szerényebb Pétert alakítja. Elmondta, gyerekként maga is hasonlított Péterhez; és szerinte a mai gyerekekhez közel áll a zenés, énekes műfaj, így reményei szerint szeretni fogják a meseoperettet.
A jelmeztervező Petrovszki Árpád közölte, a ruhák eklektikusak lesznek: a huszár és a tündérek klasszikus ruhákban jelennek meg; a két főszereplő „kicsit színpadiassá tett” mai öltözetet visel majd.
A díszletet Vacsi Dávid tervezi. A tervekről szólva a rendező elmondta, a történet egy hálószobában kezdődik, ahol a fiúk álomba szenderülnek, álmukban pedig végigjárják Lustaországot. Ott minden meseszerű lesz sok vetítéssel, hogy az előadás végére visszatérjünk a kezdeti helyszínre.
A darab a helyes és a helytelen, a szorgalmas és a rest történetét mutatja be, amely minden mai gyerek életében – ahogyan Lehár Ferenc korában is – mindennapi választás.
A főbb szerepekben Falusi Balázs Áron, Szász Borisz Fehér Tímea, Szabó Zoltán, Csonka Dóra, Szente Éva és maga a rendező, Bozsó József látható majd. A mesélőnek Dráfi Mátyás, a komáromi Magyar Terülti Színház Kossuth-díjas, Érdemes Művésze kölcsönzi a hangját.
A kiemelt képen Seregi Zoltán direktor és Bozsó József rendező
Fotó: jokaiszinhaz.hu