A tartalmas előző évadot mozgalmas nyár követte, és gazdag repertoárt ígér 2016-17-re is közönségének a Békéscsabai Jókai Színház. Az augusztus 22-ei évadnyitón Seregi Zoltán igazgató vont mérleget a Csabai Nyár és a Szarvasi Vízi Színház előadásairól, majd ismertette a következő szezon műsortervét. (Niedzielsky Katalin tudósítása)
Mintha be sem zárna a kőszínház, a show folytatódik, hiszen június közepétől egy hónapon át 32 produkciót kínált a Csabai Nyár programsorozat, ebből 12 a Jókai Színház előadása volt, a többit az egész országból és a fővárosból hozták a társulatok. A Szarvasi Vízi Színházban júliustól augusztus végéig láthat a publikum „hazai”, illetve távolabbról érkező darabokat, augusztus 24-én este a Monte Cristo grófjának 100. előadását.
A szegény csizmadia és a szélkirály Pécsre, a Családi Fesztiválra kapott meghívást, a Mario és a varázsló, valamint a Tündéri a POSZT-on képviselte a Jókai Színházat. A Légy jó mindhalálig stábja Tokajra utazott, A kövérkirály Pécsre, A Hang Kisvárdára; és immár hagyomány, hogy a Jókai Színház művészei ellátogatnak Tusnádfürdőre is.
– Az új évadunk is bemutatódömpinggel kezdődik – „nyugtatta meg” kollégáit Seregi Zoltán igazgató. – Házi bemutatót tartunk augusztus 31-én a Balkán kobrából, amelynek premierje a nagyközönség számára 2017. január 31-én lesz. Szeptember másodikától a Macskajátékból több bemutatót is tervezünk, mert a nagyszínházi bérletesek egyszerre nem férnek be a kamaraszínházba.
Juhász Róza rendező Örkény István darabjából „szürkében tartott, a 70-es éveket fekete-fehér fotóként idéző” előadást ígért, ahol a díszlet, a korszak és a történet „jófajta összjátéka valósul meg”. Katkó Ferenc, aki a Balkán kobrát állítja színre, különleges, izgalmas zenés komédiázásra várja a közönséget.
Kerstin Slawek és Szalma Dorotty Grimm meséje nyomán készítette el A széttáncolt cipellők színpadi változatát, a zenét Gulyás Levente komponálta. A produkcióra a szülőkkel és a nagyszülőkkel együtt várják a gyerekeket a szeptember 16-ai premierre.
A fösvény eddigi iskolai sikerei után bekerül a kőszínházba októberben, a Légy jót újra láthatjuk novemberben. Mrozek Tangóját Csiszár Imre rendezi, a bemutató október végén lesz. Szomor György Diótörő és egérkirály című családi musicaljét azért veszi újra elő a színház, mert „kivételes lehetőségeket kínál sok tehetséges színésznek, és bekerül az ifjúsági bérletből a felnőttbe” – mondta a direktor. A bemutató november 25-én látható.
Kuriózum lesz a Stratégia két sonkára című monodráma Tege Antal előadásában, Tapasztó Ernő rendezésében. A szereplő annyit árult el, hogy egy disznót játszik, „amely mindent mondhat, hiszen nem ember, ketrecből üzenhet akár társadalomkritikát is”. A premiert decemberre tervezik.
Az Ármány és szerelem című Schiller-drámát Eperjes Károly állítja színpadra, a premier jövő év február 17-én lesz. Az Egy őrült naplóját Katkó Ferenc előadásában látjuk majd, Köllő Miklós rendezi. Az Állat(i)meséről ifj. Mlinár Pál azt mondta, hogy a gyerekeknek készülő darab burkolt görbetükröt is tart majd a társadalomnak. Arany János Bolond Istókját Zalán Tibor átiratában teszi a mának élvezetessé, az előadást Árkosi Árpád rendezi, áprilisban látjuk. Különlegesség lesz a Csak semmi szexet kérem, angolok vagyunk című komédia. Merő Béla rendező szerint a szövegpoén nélküli műben furcsa karaktereket kell megtalálni, hogy „működjön” az előadás. Az üvegcipőt, kedvenc darabját Tege Antal kevés szereplővel, szűkebb viszonyok között álmodja színpadra.
Repertoáron marad többek között a Bánk bán, a Mario és a varázsló, a Monte Cristo grófja, az Orient, Az Isten balján, A szűz és a szörny. S folytatják a sikeres programokat is, így a díszbemutatókat, az Ádámok és Évák ünnepét, a Bárka-esteket, a versfolyamot.
Elhangzott, hogy 2008-tól folyamatosan emelkedik a látogatottság, tavaly 90 százalékos volt a jegyeladás.
A dr. Dóró János, illetve a DP Kontakt Kft. által alapított díjat Kovács Edit színművész kapta meg a színházi munkáján túli kulturális tevékenységéért, a Mindentudás Színházi Egyeteme sorozat szervezéséért.
A társulat megemlékezett a 65. évében elhunyt Gergely Lászlóról, aki 1989-től volt rendezője, majd ügyvezető igazgatója a színháznak, valamint a hatvanévesen elhunyt Szabó István portásról.
Seregi Zoltán kiemelte: A dzsungel könyve, amelynek színrevitelében békéscsabai művészek is közreműködtek, az első magyar nyelvű előadás volt a New York-i Broadwayn. A Bánk bán szeptember 6-án részt vesz Budapesten, a Vidéki Színházak Fesztiválján; A szűz és a szörny című produkciót pedig egy nemzetközi fesztiválra Ugandába hívták meg novemberre!
A Színitanház új fenntartóhoz került, a MACIVA Baross Imre Artistaképző Intézetéhez, ahol új képzésként indul a közönségkapcsolati asszisztens szak.
Az igazgató beszámolója után Kiss Tibor alpolgármester hivatalosan is megnyitotta az új évadot; elsősorban az őszinteség megtartását kérte a társulat tagjaitól. Mint mondta, ha ez megvan, akkor a leterheltség sem jelenthet gondot. Seregi Zoltán a színvonal őrzése mellett „a baráti, családias légkör” fontosságát hangsúlyozta.
Niedzielsky Katalin