Olyan nagyszabású produkcióra készül a Békéscsabai Jókai Színház Federico García Lorca Bernarda Alba háza című klasszikusa kapcsán, hogy csak jövő január végén lesz a bemutató, de az alkotói stáb már most összeült egy tanácskozásra. A cél, hogy januárra Flamenco lázban égjen az egész színház. Az önmagában is rendhagyó elő-olvasópróba még különlegesebben kezdődött a Jókai Színház nagyszínpadán. Ugyanis épp aznap, október 2-án ünnepelte 82. születésnapját Székely László, a Nemzet Művésze, Kossuth- és Jászai Mari díjas díszlettervező. Fekete Péter, a Jókai Színház igazgatója egy tortával köszöntötte ebből az alkalomból, amit az ünnepelt meghatódva fogadott és rögtön hozzá is látott az édesség felszeleteléséhez, a társulat nagy örömére.
Fekete Péter elmondta, hogy tudatosan három kijelölt irányra törekedtek az évad darabválasztásainál. Az egyik, hogy a meglévő értékeket, a „legyártott" produktumokat jól „kijátsszák”, a másik csapásirány, hogy közösen hozzanak létre más színházakkal produkciókat, és a harmadik, hogy nagyon bensőséges műhelymunkával alkossanak saját, komoly művészi értékekkel rendelkező előadásokat és ez utóbbira példa a Bernarda. Egy nagyszabású bemutató lesz a Bernarda Alba háza, amit teljesen átleng majd a spanyol virtus és a flamenco tánc, a ritmus és mindezek kellékei, például az elmaradhatatlan legyező. Egy igazi „női" darab Lorca drámája, a hölgyeinknek szánjuk, Vadász Gábor lesz benne a kakukkfióka, mint férfiszereplő. Már most el kell kezdeni készülni a szereplő színésznőknek a bemutatóra – tette hozzá. Ennek jegyében minden vasárnap és hétfőn flamenco foglalkozást tart a koreográfus, Bajnay Beáta flamenco táncművész. Sőt, a lehetőség adott a színház összes női (és esetleg férfi) dolgozójának, hogy elmerüljön a flamenco rejtelmeibe.
Béres László rendező előre elnézést kért Fekete Pétertől nevetve, amiért az összes színésznő bedagadt lábbal megy majd az irodájába reklamálni… Ugyanis nagyon hosszú és nehéz próbafolyamatnak néznek elébe – árulta el. Az előadás nem lesz realista, de táncjáték sem lesz. A mozgás, a zene, a látvány és a szöveg különleges egységét láthatják majd a színpadon. Sok olyan szürreális képpel, ami a darabba eredetileg nincs beleírva.
A koreográfus, Bajnay Beáta egy rövid flamenco bemutatót tartott a társulatnak, majd elmondta, hogy a flamenconak mindössze húsz százaléka technika, a többi érzés. Épp ezért nem aggódik a színészekkel való közös munka miatt. Mindig az ének vezeti a táncot, nagyon fontos a ritmus, a többi improvizáció – mondta a koreográfus.
Az ünnepelt művész, Székely László díszlettervező legfontosabbnak azt tartja, hogy „ki kell nyitni a teret”. Különleges padlózat lesz a színpadon, hiszen a tánccipők kopogása rendkívül fontos ebben az előadásban. Nagyon sok stilizált kép lesz látható a színen és megjelenik egy óriási, különleges módon világítható hold is.
A hölgyeket, asszonyokat Kovács Edit Domján Edit-díjas, Dobó Kata, Fehér Tímea, Kara Tünde Jászai-díjas, Komáromi Anett, Liszi Melinda és Tarsoly Krisztina alakítja majd, de hogy ki, pontosan melyik szereplőt, még kérdéses. Fekete Péter ugyanis arra kérte a rendezőt, hogy nézze meg a hölgyeket, kísérletezzen egy-egy karakterrel és azután állítsa össze a végleges szereposztást, ami számára a legmegfelelőbb. A jelmeztervező Bodnár Enikő lesz, a bemutató 2015. január 30-án, a díszbemutatót pedig 2015. január 31-én tartják. Már most nagyon izgalmas, különleges és érdekes előadásnak tűnik a Bernarda Alba háza.
Ragány Misa