Újabb öt évre, a 2021-2025 közötti időszakra Seregi Zoltánt bízta meg Békéscsaba Megyei Jogú Város Közgyűlése a Jókai Színház irányításával. A régi-új direktort kérdeztük.
– Kihívó nélkül, egyetlen pályázóként nyerte el az újabb öt éves megbízatást. Könnyebb volt így, vagy éppen inspirálóak lettek volna az „ellenfelek”?
– Erre nehéz válaszolni. Természetesen könnyebb volt, ám nem lett volna haszontalan, ha más is pályázik. Több vélemény ütköztetéséből új impulzusokat nyer az ember. Továbbra is nyitott vagyok az új ötletekre, innovációra.
-Milyen új elemek kerültek a pályázatába?
– Három nagy célkitűzés, ami eddig nem szerepelt: a Jókai Színház tánctagozatának megteremtése, a színház felújításának „kilobbizása”, és – amennyiben a fenntartó is egyetért – a gazdasági társasággá válás. Szeretném a társulatot is fejleszteni, még szélesebb közönségréteget bevonzani, folytatni a magyar sikerdarabokra épülő műsortervet – természetesen nem elhanyagolva a sikeres külföldi darabokat sem. Továbbra is célom a megyeszékhely környékének megszólítása is.
– Azt nyilatkozta: „Mindent lehet jobban csinálni.” Pontosan mit értsünk ezalatt?
-A színházban rengeteg szubjektív elem van. Ha jobb az előadás, nagyobb a siker, több a néző.
-Több vendégelőadást, a Városházi esték újraélesztését kérték Öntől. Vannak-e erre vonatkozó tervei?
-Idén elmaradt a Városházi esték, amit nagyon szeretnek a békéscsabai polgárok. Tavaly új színpad készült, jövőre statikailag korszerűbb nézőteret szeretnénk kialakítani, és minél inkább megtölteni, természetesen sikeres darabokkal. Nem tudom, milyen lesz a vírushelyzet jövőre, de nehezen jönnek vissza, akik az idén elmaradnak. Nem egyszerű dolog megfelelő darabokat találni: azokból az előadásokból meríthetünk, amelyek az országban létrejönnek. Nagyon egyszerű a színpadtechnikánk: csak egy helyszínen játszódó, visszafogott díszlettel rendelkező színműveket tudunk befogadni. Problémát okoz az esőnap hiánya is: ez Békéscsabán valamiért nem alakult ki. Ha délután kettőkor úgy látjuk, hogy az időjárás közbeszólhat, akkor az előadást át kell telepíteni a Csabagyöngyébe. Sok nehézséggel nézünk szembe, de azon vagyunk, hogy a problémákat megoldjuk, és a békéscsabai közönségnek nyáron is örömöt és szórakozást tudjunk nyújtani.
-Milyen lehetőségeket lát maga előtt a fejlesztések terén?
– Pillanatnyilag a színpadtechnika igényli a legnagyobb figyelmet. Microport-problémáink vannak, az épületeink folyamatos karbantartást igényelnek. Fűtésrendszert kell cserélni, hiszen mindkét játszóhelyünket fel kell fűteni.
– Ha jól tudom, a fenntartó operával és balettel szeretné színesíteni a színház repertoárját.
-Minél szélesebb repertoárt szeretnénk, operát, balettet is játszani, hívni. Nagyon boldog lennék, ha lenne erre közönség Békéscsabán, és ezen műfajok rajongóit is a színházunkban tudhatnánk.
– A CsabaParkban stand up comedyt, egyszemélyes darabokat játszanak.
– Csányi Sándort mi hívtuk meg elsőként tavaly. A stand up nem színházi műfaj, ha van lehetőség megnézni a CsabaParkban, annak mi csak örülünk. Elsősorban a saját műsortervünket akarjuk játszani, a saját társulatunkkal.
– Felmerült, hogy a díszbemutatók túlságosan messze vannak időben a premierektől.
– A díszbemutatót szponzorok szokták fizetni. Aki megvette az előadást, az kikötötte az időpontot. A színházi emberek tudják, hogy egy darab az ötödik-hatodik előadásra érik be, tehát ha azt követi a díszbemutató, már egy kiérlelt darabot lát a néző. Ám ha az az igény, akkor a díszbemutató visszakerül egy korábbi időpontra.
(Szilágyiné Szabó Ágnes)