Színházunk a futó évadot még be sem zárta, de a teátrum színészei már az ősz első produkciójára készülődnek. Tamási Áron Ősvigasztalás című színművét Béres László álmodja színpadra a Jókai Színházban. Az olvasó próba pénteken délután volt a Jókai Szalonban.
Az Ősvigasztalást Tamási Áron Amerikában írta 1924-ben és onnan küldte haza a kolozsvári magyar színház pályázatára. A darab nem nyert és bemutatásra sem találták alkalmasnak. A kézirat az író halála után került elő, ősbemutatója pedig 1978-ban volt a Pécsi Nemzeti Színházban, Sík Ferenc rendezésében.
Tamási színpadi befogadását kétszeresen is hátráltatta egyrészt erdélyi volta, másrészt saját, a korabeli drámai fősodortól eltérő stílusa, a Budapesten csodált, de idegennek ható nyelvezete. Kortársai is értetlenkedtek. Irodalmi, főleg színházi újraértését egy alig ismert, bár jelentős kötet, a Színház és rítus című kiadvány kísérelte meg az ezredfordulón.
Béres László elmondta az olvasópróbán, hogy míg előző békéscsabai rendezése a Bernarda Alba háza a szöveg és a tánc együtteséből született sajátos előadás volt, az Ősvigasztalásban a szöveg és a zene együttese lesz meghatározó. A díszletről annyit árult el, hogy Csiki Csaba tervezi és a játéktér stilizált lesz, olyan, mint egy moralitás színpad. A szereplők Farkas Tamás, örökös arany sarkantyús táncos koreográfiáját valósítják meg.
Az Ősvigasztalás előkerülését követően sokan vélték úgy, hogy Tamási későbbi drámáiban letért a pályája kezdetén ösztönösen is megtalált helyes útról, s a korabeli színpad feltételrendszeréhez alkalmazkodva, voltaképpen önmagát veszítette el. Hogy így van-e vagy nem, nehéz lenne eldönteni. Annyi bizonyos, hogy a Jókai Színház közönsége Béres László rendezésében láthatja az új évadban, a Sík Ferenc Kamaraszínházban, a Jászai-díjas Kovács Frigyes és a szintén Jászai-díjas Szélyes Imrével a főbb szerepekben.