Rendhagyó Tereferén vehetett részt a színházkedvelő vendégsereg február 23-án kora este a Művész Kávéházban, ahol a 90 éves Dariday Róbert színművésszel, a Kállai-díjas Kadelka László beszélgetett.
A beszélgetés előtt Szarvas Péter, Békéscsaba polgármestere köszöntötte a „a mai kortárs színjátszás doyenjét”, a 90 éves Dariday Róbertet. A gratuláció után a polgármester emléklapot, polgármesteri köszöntést és egy üveg csabai pálinkát adott a meghatódott színművésznek.
Dariday Róbert családi hátteréről megtudhattuk, hogy édesapja rádiószerelő volt és ennek nyomdokába lépve a fia is műszerésznek tanult; fiatal korában nem akart színi pályára lépni. 16 évesen 3 év hadifogságba kerül a Szovjetunióban és már itt tábori színházat szervezett. A hadifogságból hazatérve, a Békés András vezette kultúr-tanfolyamon vesz részt és szavaló versenyt nyer; ekkor ajánlja Békés András neki, hogy jelentkezzen a Színművészeti Főiskolára, de ő ekkor még műszerészként akar dolgozni. Édesapja rábeszélésére mégis jelentkezik és sikeresen felvételizik, tanulmányai alatt olyan pályatársakkal tanul együtt, mint Jancsó Miklós, Bacsó Péter és Makk Károly.
Főiskolai tanulmányait egy kellemetlen intermezzo szakítja meg, feljelentették, hogy a háború alatt nyilas volt; két napot töltött a Markó utcai börtön vizsgálati fogságában, majd ártatlansága ellenére eltávolítják a főiskoláról és két évig nem veszik vissza. Miután visszakerül, sikeresen lediplomázik, diplomamunkái Shakespeare Szentivánéji álom és Barta Lajos Szerelem című darabjai voltak.
A színésztanulmányok befejezése után hét évre a Pécsi Színházba kerül, ahol volt olyan évad, hogy több mint 300 előadásban szerepel; emellett állandó szavalója és rendezője a Pécsi Rádiónak. Ezután négy évet az Egri, majd 16 évet a Miskolci Színházban tölt, ezután került a Békéscsabai Jókai Színházba, ahol 36 éven át dolgozik. Nem csak színész, hanem rendez is, egyfajta „mesejáték-specialista” – nagyon szerette a gyerekdarabok rendezését. A fiatalok iránti lelkesedését mutatja, hogy szívesen ment iskolai szavalóversenyekre zsürizni.
Pályája folyamán számos állami kitüntetésben részesül: háromszor kapja meg a Szocialista Kultúráért kitüntetést, valamint a Munkaérdemrend Bronz fokozatát is megkapja. Emellett a Jókai Színház Művészeti Szakbizottság elnöki posztját is betölti. 60 évesen nyugdíjba ment, de ezután is vállal szerepeket, utolsó szerepe 1994-ben Ibsen Vadkacsája volt.
A beszélgetés végén Seregi Zoltán, a Békéscsabai Jókai Színház igazgatója köszöntötte az ünnepeltet, majd humorosan megjegyezte, hogy csak egy problémát lát, hogy a színművész nem vállal szerepet. Erre rögtön jött Dariday Róbert viszontválasza: „Az a helyzet, hogy a szerepet nem én osztom!” Ezután az igazgató úr a teljes társulat nevében köszöntötte szimbolikusan egy társulati tabló átadásával.
Az ünnepelt zárógondolatában arról beszélt, hogy mi tartja a színészt egy színháznál? Nem más, mint a közönség és a kollégák szeretete, mert ha nem érzi jól magát, tovább repül, de Dariday Róbert itt maradt.
A Terefere után a színház büféjében bensőségesebb hangulatban tortával és pezsgővel köszöntötte a társulat, emellett Seregi Zoltán igazgató úr megígérte a színművésznek, hogy jövőre szerepet kap!
Rácz Attila
Fotó: A-Team/Ignácz Bence