Szarvas újratelepítésének 296. évfordulójára emlékezve július 21-én kitüntetéseket adtak át a Körös-parti városban. Kimagasló művészi tevékenysége elismeréseként Közművelődési díjban részesült többek között Seregi Zoltán. A Békéscsabai Jókai Színház igazgatójával a kitüntetés jelentőségéről és előzményeiről beszélgettünk. (Niedzielsky Katalin interjúja)
– Nagyon sokat jelent számomra ez a díj, ami a Szarvasi Vízi Színházban végzett munka elismerése, de természetesen összefügg a Jókai színházi tevékenységgel. A legfontosabb az, hogy minden itt dolgozó munkatársunk megbecsülése, elismerése benne van a díjban, a szervezéstől a hang- és fénytechnikán át a nézőtéri felügyeletig, ezért nagyon jól esett az elismerés.
– Köztudott, hogy még Fekete Péter igazgatósága idején és ötletére kezdődött a víz fölötti színház felépítése.
– Így van, és azóta is nagy gonddal, szeretettel dolgozunk itt valamennyien, az idei már a nyolcadik szezonunk. Jó érzés és sok erőt ad, hogy szeret itt bennünket a közönség, az emberek hálásak ezért a színházért.
– A nyár a szabadságolások ideje, amikor a kőszínházak is bezárnak.
– Éppen ezért nem könnyű működtetni a Szarvasi Vízi Színházat sem, hiszen a pihenés a színészeknek és a háttérszakmákban dolgozóknak is jár. Főleg júliusban egyre nehezebb a műsort összeállítani, társulatokat megnyerni a nyári munkára. Mégis sikerült úgy megtölteni a repertoárt, hogy június 15-étől augusztus 19-éig minden estére jusson előadás vagy más program. A műsor összeállításának egyik fontos bástyája a Magyar Teátrumi Társaság, itt tartjuk a tagszínházak fesztiválját, és a tagok száma egyre nő, tehát van miből válogatni.
– Ilyenkor illik könnyedebb szórakoztatást nyújtani a publikumnak?
– Szarvason is ugyanaz az elvem, mint a kőszínházi szezonban: minőségi szórakoztatást kell nyújtani. Elég sok vita van manapság arról, hogy kinek mi a szórakoztató és mi nem az. Szerintem a vígjáték is tükör, sőt sokszor hatásosabb a drámánál, amivel egyre nehezebb a helyzet, mert azt mondják az emberek, hogy drámából van éppen elég az életben. Ezért is fontos, hogy a színház az örök emberi dolgokkal foglalkozzon.
– Könnyű nyáron a színházba behozni az embereket?
– Olyan műsor kell, amire szívesen jönnek. Szarvason ezer fős a nézőtér, amit meg kell tölteni. A Magyar Teátrum Közhasznú Nonprofit Kft. üzleti vállalkozásként működteti a színházat, és már a második öt évre kapott megbízatást. A kft.-nek a bevételre kell koncentrálnia, a színházaktól vásárolja az előadásokat, tehát nem a Jókai Színház pénzéből működtetjük a vízi színházat.
– A Szarvasi Vízi Színház jellemzője, hogy az előadásokon kívül sokféle program színesíti a repertoárt.
– A teátrumi tagszínházakon kívül meghívunk más produkciókat is, családi programokat, vers- és dalesteket rendezünk, népszerű a Kedvenceink a víz fölött sorozat. Az a célunk, hogy a sokrétű kínálatban minden korosztály megtalálja a számára érdekes programot.
Niedzielsky Katalin