2012. októberében kezdődött a Jókai Színház Ibsen házában, Békéscsabán a Mindentudás Színházi Egyeteme Kovács Edit színművésznő, esztéta háziasszonyi kíséretében. Azóta sok meghitt, értelmet és lelket tápláló, tudáshintő, sokműfajú előadás részesei lehettek az erre vágyók, elérhető ismeretekben gazdagodó nézők. Legutóbb december 7-én kora este, Rákai Orsolya, az MTA tudományos főmunkatársa Szép Ernő Lila ákác című művének megismerését tárta a közönség elé. Az azonos című darab 2016 májusában kerül a békéscsabai színpadra, várhatóan Katkó Ferenc rendezésében. Bede Zsóka tudósítása
Egészen más az 1919-ben íródott regény (Manci és Béla története), az 1934-ben Székely István rendezésében készült film (főszereplők: Ágay Irén, Nagy György) és az 1972-ben ugyancsak Székely István rendezte ( Halász Judit és Bálint András Tóth Manci varrólány majd táncosnő, Csacsinszky Pál nagyreményű, szegény költő) filmtörténete. Szép Ernő, az író az avantgarde irodalmi stílus előfutára önéletrajzi ihletésű regényeivel jeles, tehetséges ember (hol ismert és népszerű, hol elfelejtett irodalmár, címleíró banktisztviselő, majd hírlapíró, önkéntes betegápoló és haditudósító, munkaszolgálatos, zsidótörvények kiszolgáltatottja) a Nyugat első nemzedékének, az 1920-21-es bécsi magyar irodalmi emigráció tagja. Műveiben, glosszáiban, verseiben, elbeszéléseiben, s az ákácban is édesbús romantika, szerelem, humor ihletője, a századelő Pestjének Városliget- és kabaré idézője . ,,Volt ifjúság és volt szerelem, csak nem vettem észre” – mondja bucsúzóul Csacsinszky.
Rákai Orsolya korabeli fotókkal, írók képeivel, mindkét film részleteivel szerzett élménydús örömet a színházi egyetem hallgatóinak, teljesítette ki ismereteinket. Megtudtuk azt is, hogy a szerző 1953-ban halt meg 69 évesen elfelejtve (a budapesti Kozma utcai izraelita temetőben nyugszik). Életének utolsó éveiben bemutatkozásakor ,, Szép Ernő voltam…” hallottuk az irónikusan fájó vallomást.
Rákai Orsolya közérthető és mégis magas színvonalú, múltidéző, tartalmas előadása után nagyon várjuk a színházi bemutatót. Keresem Szép Ernő írásait én is, legjelentősebb regényeit, a Dali dali dalt és a szomorú Emberszagot meg a többit.
Bede Zsóka