A Művész Kávéházban Gnandt János képzőművész, a Békéscsabai Jókai Színház festőtárának vezetője, művésztanár volt Kadelka László vendége október 27-én.
A Magyar Teátrum Díjas Gnandt János 1951-ben született Aradon, 1973-ban szerez diplomát Temesváron, az egyetem rajztanárképző szakán, majd négy évre egy moldvai csángó faluba kerül rajztanárnak. Amikor a hetvenes évek végén visszakerül Aradra, a városi színház festőtárának vezetője lesz. Rendkívül tevékenyen kapcsolódik be a román képzőművészeti életbe, számos egyéni és csoportos kiállításon vesz részt. Ekkoriban a romániai falurombolás ellenében dolgozik, fotókon örökíti meg az eltűnő hagyományos tájat és építészetet, illetve ezek a fényképek szolgálnak figuratív festészetének kiindulópontjául.
1990-ben települ át Békéscsabára, ahol a Békéstáji Művészeti Társaság tagja lesz. Az itt tömörült képzőművészek részéről további impulzusok érik és új művészeti formanyelv kidolgozásán kezd el dolgozni: a nonfiguratív, geometrikus elvonatkoztatás felé fordul. Ezen alkotói korszak festményeit összefoglaló retrospektív kiállításon mutatja be 2012-ben.
Békéscsabára való áttelepülése után a Jókai Színház festőtárának vezetője lesz, valamint emellett művésztanári állást is vállal, részt vesz a város középszintű művészeti oktatásában. A díszlettervezésben mesterének tartja Székely Lászlót, a régi iskola egyik utolsó, még élő és alkotó tagját.
2003-tól egyik szervezője a Békéscsabai Nemzetközi Művésztelepnek, 2004-től pedig tagja lesz a Magyar Alkotóművészek Országos Egyesületének. Művészetének céljáról írja Banner Zoltán, hogy „annak az őserőnek az élményében kívánja részesíteni a szemlélőt, amely a Mindenségből sugárzik felénk”.
Rácz Attila
Fotó: A-Team/Ignácz Bence