A Békéscsabai Jókai Színház Terefere programjának vendége február 22-én Koltay Gábor Balázs Béla-díjas, Érdemes művész rendező volt, akivel a Kállai-díjas Kadelka László beszélgetett.
Koltay Gábor gyerekkori színházi és moziélmények hatására választotta a rendezői szakmát, amelyhez kisebb kerülő után jutott el. Bár már a Szent István Gimnáziumban eltöltött évek alatt olvasott filmes témájú könyveket és rendhagyó irodalomórákra rendezőket hívott meg, mégis először építészmérnöki diplomát szerzett, csak utána felvételizett sikeresen a Színművészeti Főiskola rendező szakára, ahol Makk Károly osztályában tanulhatott.
A sokéves rendezőasszisztensi gyakorlatot egy első asszisztensi munkával letudta, és így viszonylag szerencsésen, hamar önálló filmhez jutott. Első önálló filmje a hatvanas évek meghatározó kulturális jelenségével, a beatzenével foglalkozott, amely lehetővé tette, hogy viszonylag alacsony költséggel, sok emberhez eljutó mozifilm készülhessen, amely Magyarországon az első koncertfilm is volt egyben, a legendás Illés együttest mutatta be. E munkája kapcsán ismerte meg Nemeskürty Istvánt, aki atyai jóbarátjává és szakmai mentorává vált a későbbiekben. Az ő javaslatára készült el az első magyar rockoperafilm, az István, a király, amely kultúrtörténeti siker volt és egyben a magyar nemzeti, történelmi tudat megformálója is. A rockopera zárórészében, miután megjelenik a táncosok hátterében egy 50 méter hosszú nemzeti zászló és felhangzik a Himnusz, a közönség 45 percig állva tapsolt a produkciónak.
A rendező ennek a munkának a hatására döntötte el további történelmi tárgyú művek létrehozását, valódi történelmi tényeket feldolgozó dokumentum- és játékfilmek leforgatását. 1986-tól közel 20 évig a Margitszigeti Szabadtéri Színház igazgatója volt, párhuzamosan könyvkiadó vállalkozást alapított, Szabad Tér Kiadó névvel művészeti és politikai témájú könyveket publikáltak, többek között elsőként jelentettek meg könyvet Nagy Imréről és Hruscsov, a XX. Kongresszuson elmondott beszédéről. A kilencvenes éveket további nagy sikerű, történelmi filmek fémjelzik: a Julianus barát és a Honfoglalás, emellett feldolgozta a Trianoni békeszerződés eseményeit, illetve a kettészakított Komárom városának történetét is.
A Terefere program egyik apropója volt, hogy Koltay Gábor jelenleg a Békéscsabai Jókai Színház stúdiószínpadán Alfred Hitchcock Psycho című filmjének színpadi változatát rendezi. A beszélgetés zárásaként nagyobb terveit is megemlítette, melyek történelmi témájúak: az 1944 nyarán történt, a zsidók deportálását leállító eseményeket, valamint az Árpád-ház közel 400 éves történetét szeretné filmek formájában bemutatni.
Fotó: Ignácz Bence/A-TEAM