Mlinár Pál, a Balassi Táncegyüttes vezetője volt az idei év utolsó tereferéjének a vendége a Művész Kávéházban, december 8-án, pénteken. Az Örökös Aranysarkantyús Táncos, Csokonai-díjas koreográfussal a Kállai-díjas Kadelka László beszélgetett.
A megalakulásának 70. évfordulóját ünneplő Balassi Táncegyüttesnek Mlinár Pál 1962 óta táncosa, valamint 1990 januárjától művészeti vezetője. A táncoktatáshoz kapcsolódóan elvégezte a Népművelődési Intézet képzéseit, a Juhász Gyula Tanítóképző Főiskolát, valamint a Táncművészeti Főiskolát is. A táncoktatás mellett koreográfiával is foglalkozik, aktívan kutatja a népi kultúra autentikus hagyományait. Felesége népviselet készítéssel foglalkozik, melyet 5 gyermeke közül – akik mindannyian foglalkoznak néptánccal – Péter fia visz tovább; az együttes vezetését pedig ifj. Mlinár Pál vette át.
A táncegyüttes gyakorlatilag a kezdetektől a szakmai élvonalba tartozott művészeti, szervezeti szempontból és a támogatás tekintetében is. Mlinár Pál szerint az, hogy ilyen szép kort megélt az együttes, elsősorban azoknak a vezetőknek és alkotóknak köszönhető, akik ezt szívügyüknek tekintik, és folyamatos lelkesedéssel viszik tovább. Elmondható, hogy Békés megye a magyar néptánc bölcsője, apáról fiúra hagyományozódik át, mint az anyanyelv.
Az ő nevéhez fűződik az utánpótlást nevelő néptánciskola és a Rábai Gyermektáncegyüttes megalakítása 1975-ben. 1979-től tíz éven át a salgótarjáni Nógrád Táncegyüttesben tevékenykedett, ezután tért vissza a békéscsabai gyökerekhez.
Az együttes vezetője szerint nagyon fontos a néphagyományok ápolása, továbbvitele a néptáncon keresztül is, valamint emellett a tánc a lelkünket és a testünket is karbantartja.
Rácz Attila
Fotó: A-Team/Ignácz Bence