A Békéscsabai Napsugár Bábszínház 6. alkalommal rendezi meg bábszínházak számára írt drámák versenyét a Békéscsabai Jókai Színházban március 21-24. között. Az esemény társrendezője a veszprémi Kabóca Bábszínház, az ünnepélyes megnyitót március 21-én 17 órakor tartották a Sík Ferenc Kamaraszínházban.
A megnyitón láthattuk a Napsugár Bábszínház zenés műsorát Mesélnek a koffertigrisek címmel, valamint elhangzottak Fekete Péter kultúráért felelős államtitkár és Nagy Ferenc, Békéscsaba Megyei Jogú Város alpolgármesterének köszöntő gondolatai.
Fekete Péter államtitkár visszaemlékezett az első ilyen versenyre, amelyen még mint a Békéscsabai Jókai Színház igazgatója vett részt, kiemelte az együtt dolgozás, együtt alkotás küzdelmes örömét. Beszélt arról, hogy a jó bábszínház korosztálytól független, egyként fogalmaz meg üzenetet gyermeknek és felnőttnek, legyőzve az előítéleteket, jeles szerzők, képzett és kreatív bábszínészek és rendezők munkája mutatja meg a komoly verseny szakmai értékét.
Nagy Ferenc alpolgármester köszöntőjében elmondta, hogy bár a rendezvény neve verseny, azonban ez a négy nap nem a versenyről szól majd, sokkal inkább az alkotás öröméről, a játék szabadságáról. Kissé irigykedve beszélt arról a gyors munkáról, melynek folyamán három nap alatt az ötletből dráma, majd a színészek és rendezők munkája által kész előadás jön létre.
Ezután bemutatták a résztvevő írókat, elsőként Turbuly Lillát. Első regénye, Az eltévedt hold első díjat nyert a Nők lapja és a Révai Kiadó pályázatán, valamint Talált szív című mesekönyve Arany vackor díjat kapott, tagja a Szépírók Társaságának és elnöke a Színházi Kritikusok Céhének. A verseny másik résztvevő írója Adamik Zsolt szerkesztő, újság- és meseíró; a 2013-as Arany vackor első helyezettje és különdíjasa lett a Bibedombi szörnyhatározó című művével, amely bekerült a világ 170 legjobb mesekönyve közé. A harmadik versenyző Dániel András, az eredetileg grafikus végzettségű írónak mostanra húsz mesekönyve jelent meg, melyek közül volt Szép magyar könyv díjas is. Ők hárman csütörtök éjjel szinte alig fognak aludni, hiszen reggel nyolc óráig el kell készülniük a három bábjáték színművével.
A drámaíró verseny szintén fontos résztvevője a három rendező, Bereczki Csilla békéscsabai származású, a Szegedi Egyetem bölcsészkarán pedagógiakutatást, újságírást és filmelméletet tanult, utána pedig Budapesten a Színház- és Filmművészeti Egyetemen diplomázott színházrendező-bábrendező szakon. Dolgozik kőszínházban és független színházban is, rendezőként és dramaturgként egyaránt. Halasi Dániel 2013-ban végzett a Színház- és Filmművészeti Egyetem bábrendező szakán, jelenleg az egri Harlekin Bábszínház vezető rendezője. Perényi Balázs rendező és drámatanár, dráma tagozatos iskolákban tanít kreatív játékot, színjátékot, drámaelméletet, illetve színház- és drámatörténetet, színész mesterséget; volt a POSZT szakmai válogatója és a szakmai zsűri tagja.
Ezután következett a csapatok bemutatása, idén a Napsugár Bábszínház művészei (Szőts Orsolya, Czumbil Örs, Biró Gyula, Gyarmati Éva, Balázs Csongor) mellett a társrendező Kabóca Bábszínház alkotói (Benkő Zsuzsanna, Mákszem Lenke, Szívós Réka), valamint a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem hallgatói (Sánta Yvette, Szabó Zsolt, Mészáros Ágoston Jakab, Darvas Emőke, Kis Veronika Anna, Mag Eszter, Gidófalvi Imola) vesznek részt. Rendezőasszisztensként a munkában közreműködik Nagy Ildikó, Soós Emőke és Csortán Zsóka.
A hivatalos program végén a témát sorsolták ki tíz újságcikk közül, az idei verseny témáját A nők jobban fáznak? cikk címe határozza meg.
Rácz Attila
Fotó: Ignácz Bence /A-TEAM