Szeptember 20-án, Békéscsabán tart ülést és a város kulturális értékeivel ismerkedik a Magyar Művészeti Akadémia Szegedi Regionális Munkacsoportja. A kihelyezett ülés azért került a dél-alföldi városba, mert a Jókai Színház aznapi ősbemutatóját az alkotmányos köztestület területi szervezete támogatta. Az előadás létrejöttében a munkacsoport két tagja is érintett: a szerző, Zalán Tibor akadémikus, József Attila-díjas író, költő, dramaturg. Az Idegenek és ismerősök című új drámáját Herczeg T. Tamás köztestületi tag rendezésében láthatja a közönség
A vidéki szervezeti egységek létrejöttét maguk az akadémikusok kezdeményezték, mert túlzottan fővárosközpontúnak érezték a Magyar Művészeti Akadémia működését. A regionális munkacsoportok megteremtették a lehetőséget, hogy a köztestület kapcsolatot építsen és ápoljon a vidék művészeti életével és a határon túli, magyar alkotókkal. A szegedi regionális munkacsoport is ezzel a céllal vállalta tavaly a békéscsabai előadás támogatását – a bemutató napjára illesztett ülésen pedig már a jövő évi programjavaslatokról tárgyalnak.
A tanácskozás 11 órakor kezdődik a Vigadó nagytermében, ahol a városba ebből az alkalomból érkező művészeket Szarvas Péter polgármester és Seregi Zoltán, a színház igazgatója köszönti. Az akadémikus és köztestületi tagok a nap további részében megismerkednek a színház működésével, a város nevezetes épületeivel, az esti premierre a Munkácsy Mihály Múzeum Egy géniusz diadala című állandó kiállítása megtekintésével hangolódnak, Bácsmegi Gábor igazgató kalauzolása mellett.
Zalán Tibornak a darab megírásához az adott inspirációt, hogy a festőfejedelem születésének 180., a legnagyobb magyar író halálának pedig a 120. évfordulójára emlékezünk idén. A szerző, aki nemrégiben töltötte be a 70. életévét, utolsó drámájaként jegyzi a bemutatás előtt álló művet, amelyben a két géniusz találkozik. Miközben humorral, iróniával fűszerezett, egzisztenciális, művészetfilozófiai párbeszédek bontakoznak ki köztük, megelevenedik a két nagy magyar alkotó életútja is. Az előadást a rendező egyfelvonásos, kortalan kiállítású stúdióelőadásként állítja színpadra.
A munkacsoport tagjai másnap is Békés vármegyében maradnak. A Kulturális Örökség Napjai programjához kapcsolódva szombaton délelőtt látogatást tesznek a szabadkígyósi Wenckheim-kastélyban, majd pedig az újkígyósi Ipolyi Arnold Népfőiskolán – mindkét intézményt Harangozó Imre néprajzkutató, az akadémia rendes tagja mutatja be a vendégeknek.